Sztuczna inteligencja Google’a skuteczna w rozpoznawaniu raka piersi

System sztucznej inteligencji (AI) opracowany przez Google’a jest równie dokładny jak lekarze w rozpoznawaniu raka piersi na podstawie badania mammograficznego, może też pomóc w zmniejszeniu liczby błędnych diagnoz. Naukowcy zapewniają, że rozwiązanie może być jeszcze bardziej skuteczne.

Jak podała agencja Reutera, zespół, w skład którego weszli naukowcy z uczelni Imperial College London w stolicy Wielkiej Brytanii i system brytyjskiej opieki zdrowotnej National Health Service (NHS), przeszkolił oprogramowanie do rozpoznawania raka piersi, pokazując sztucznej inteligencji dziesiątki tysięcy zdjęć mammograficznych.
Następnie porównano rezultaty AI z faktycznymi wynikami badań z zestawu prawie 25,9 tys. zdjęć mammograficznych w Wielkiej Brytanii i blisko 3,1 tys. ze Stanów Zjednoczonych.

Badanie wykazało, że system AI może identyfikować nowotwory z podobnym stopniem dokładności jak lekarze radiolodzy, jednocześnie zmniejszając liczbę wyników fałszywie dodatnich o 5,7 proc. w amerykańskiej grupie i o 1,2 proc. w grupie brytyjskiej. Opracowany przez zespół system wykazał również mniejszą liczbę fałszywie ujemnych wyników o 9,4 proc. w grupie z USA oraz 2,7 proc. w grupie z Wielkiej Brytanii.

Jak wyjaśnił Reuters, różnice te odzwierciedlają sposoby odczytu wyników mammografii. W USA odczytuje je tylko jeden radiolog, a badania są przeprowadzane raz na rok lub raz na dwa lata. W Wielkiej Brytanii badania wykonuje się raz na trzy lata, ale są one konsultowane przez dwóch radiologów, a w razie sprzecznych opinii włączany jest również trzeci lekarz.

W osobnym teście zespół porównał rezultaty systemu AI z opiniami sześciu radiologów i stwierdził, że sztuczna inteligencja osiągnęła lepsze wyniki w dokładnym wykrywaniu raka piersi.

Wyniki badania opublikowanego w magazynie „Nature” pokazują, że AI może zwiększyć dokładność badań przesiewowych w kierunku raka piersi, który dotyka jedną na osiem kobiet na świecie.

Według danych stowarzyszenia American Cancer Society radiolodzy mylą się w około 20 proc. przypadków, a połowa kobiet, które przeszły w ostatnich 10 latach badania przesiewowe otrzymały fałszywie dodatni wynik.

Rezultaty badań przeprowadzonych przez należącą do koncernu Alphabet spółkę DeepMind AI, która we wrześniu połączyła się z Google Health stanowią znaczący postęp w potencjalnym wczesnym wykrywaniu raka piersi – podkreślił jeden z autorów badania Mozziyar Etemadi ze szpitala Northwestern Medicine w Chicago.

Szefowa działu obrazowania piersi w Harvard’s Massachusetts General Hospital Connie Lehman, powiedziała, że wyniki są zgodne z ustaleniami kilku grup wykorzystujących technologię AI do poprawy wykrywania raka na zdjęciach mammograficznych, w tym jej własnych. (PAP)

lus/ malk/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 07.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również