Tychy: opaski monitorujące funkcje życiowe dla seniorów

Tychy: opaski monitorujące funkcje życiowe dla seniorów

Opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe otrzymują seniorzy w Tychach. To element przedsięwzięcia realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, które obejmuje także usługi pielęgnacyjne i rehabilitację.

Z opasek korzysta na razie sześć osób, wskazani opiekunowie na bieżąco mogą monitorować stan zdrowia bliskich. – Dzięki temu urządzeniu mamy informację m.in. o tętnie czy temperaturze ciała osoby, która ją nosi. Jest także specjalny sygnał SOS oraz sygnał „upadek”. Dzięki temu mamy od razu informację, że coś złego dzieje się z naszą babcią, dziadkiem czy rodzicem. Za pomocą jednego przycisku na opasce osoba starsza może wezwać pomoc. Powiadomienie esemes może trafić do trzech wskazanych osób – wyjaśniła Sylwia Walter z MOPS w Tychach.

Opaska zawiera także lokalizator, przydatny, gdy nosząca ją osoba cierpi np. na zaburzenia pamięci i mogłaby się zgubić. Może ją dostać każdy niesamodzielny mieszkaniec miasta w wieku 60+. Po złożeniu wniosku do MOPS pracownik socjalny przeprowadzi wywiad z zainteresowanymi.

Przedsięwzięcie pod nazwą „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie” zakłada także wsparcie dla osób z otoczenia seniora. – Chodzi o to, by w jakiś sposób wspomóc osoby, które i tak pomagają swoim starszym, często samotnym sąsiadom. Dla nich to bardzo ważne, by pomagała im osoba, której ufają, którą znają. Uczestnicząc w programie, opiekunowie otrzymają za swoją pracę symboliczne wynagrodzenie – powiedział Paweł Kasprzyk z MOPS w Tychach.

Oprócz tego można również skorzystać z pielęgnacyjnych usług opiekuńczych (co najmniej pięć osób może skorzystać z rehabilitacji, a co najmniej 15 z usług pielęgnacyjnych). Każda usługa będzie świadczona przez 1-3 godziny dziennie przez 7 dni w tygodniu.

Program „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie” jest adresowany do niesamodzielnych mieszkańców Tychów, którzy ukończyli 60 lat, i będzie realizowany do 31 grudnia 2020 r. Tyski MOPS otrzymał na ten cel 1,7 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej; wkład własny gminy to 133 tys. zł.

Do programu mogą się zgłosić także rodziny, które opiekują się bliskimi w podeszłym wieku. Będzie można wziąć udział w szkoleniach m.in. z opieki pielęgnacyjnej i w spotkaniach w grupach wparcia.

– Problem starzejącego się społeczeństwa coraz bardziej nas dotyka. Dziś istotą pomagania jest odejście od pomocy instytucjonalnej na rzecz środowiskowej. W tym projekcie dedykowanym seniorom chcemy podtrzymywać i wzmacniać ich samodzielność” – podkreślił Paweł Kasprzyk. (PAP)

Anna Gumułka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 22.01.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również