U-DAR – uroczysta gala z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej 2016

U-DAR - uroczysta gala z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej 2016

9. maja 2016 r. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się pierwsza w Polsce gala z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej organizowana przez Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Od czterech lat przedstawiciele Stowarzyszenia Udarowcy podejmują liczne inicjatywy, których celem jest podnoszenie świadomości społecznej i edukacja na temat udaru mózgu. Z okazji obchodzonego 10 maja Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej, Stowarzyszenie Udarowcy wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, organizuje uroczystą galę dedykowaną osobom, które doświadczyły udaru mózgu. Celem uroczystości jest także podniesienie ważnego problemu społecznego, jakim jest udar mózgu, z powodu którego umiera w Europie około 1,25 mln osób rocznie.
– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że możemy zorganizować tę uroczystość i że cieszy się ona tak dużym zainteresowaniem oraz poparciem ekspertów i lokalnych władz. Zależy nam na podejmowaniu wielu różnorodnych inicjatyw, które przyczyniają się do wzrostu świadomości na temat tak groźnej choroby, jaką jest udar mózgu, do którego dochodzi w Polsce średnio co 8 minut – mówi Sebastian Szyper, pomysłodawca Gali U-DAR i Prezes Stowarzyszenia Udarowcy.

W całej Polsce problem udaru mózgu dotyka około 70 tys. osób rocznie. Z danych dotyczących zapadalności na tę chorobę wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim co roku występuje ponad 3 tys.przypadków udaru. Choroba najczęściej dotyczy osób starszych, ale wiek nie zawsze jest najważniejszym czynnikiem ryzyka. Wiele schorzeń (np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy migotanie przedsionków) może zwiększać ryzyko wystąpienia udaru. Wśród czynników ryzyka jest także otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu. Jednak eksperci szacują, że modyfikowalne czynniki udaru odpowiadają za ok. 90 proc. ryzyka wystąpienia tej choroby.

– W Polsce wiedza o udarze wciąż jest niewystarczająca. Nie jesteśmy bezradni wobec tej choroby, ale aby móc się przed nią chronić musimy znać czynniki ryzyka, mieć wiedzę na temat profilaktyki i szybkiej reakcji w przypadku wystąpienia objawów. Tym razem zdecydowaliśmy się na niecodzienną inicjatywę i liczymy, że to przedsięwzięcie również przyczyni się do popularyzowania wiedzy o udarze mózgu, a także sprawi, że więcej osób zacznie zwracać uwagę na tryb życia, który prowadzi i zdobędzie motywację, aby zrezygnować ze szkodliwych nawyków, stanowiących czynniki ryzyka udaru – wyjaśnia dr n. med. Mariusz Baumgart – pełnomocnik stowarzyszenia ds. medycznych.

Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie działa nie tylko lokalnie, ale również podejmuje szereg ogólnopolskich inicjatyw. GALA U–DAR otwiera również drugą edycję akcji „Udarom można zapobiegać!”, która rozpocznie się 18 maja w Warszawie. Podczas tej akcji mobilne miasteczka profilaktyki udarowej odwiedzą kolejne polskie miasta, w tym roku Warszawę, Lublin oraz Białystok. Mieszkańcy tych miast będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, porad i konsultacji lekarskich, a także otrzymać materiały edukacyjne na temat udaru i jego profilaktyki.
– Gala dedykowana jest przede wszystkim pacjentom, którzy zainspirowali nas nie tylko do zorganizowania tej uroczystości, ale do wszystkich działań, które podejmuje stowarzyszenie. To oni każdego dnia udowadniają nam, że z udarem mózgu można wygrać. Nasi podopieczni niejednokrotnie udowodnili, że ciężka praca i wiara w siebie pozwalają wrócić do normalnego życia – podkreśla Paweł Komosiński, sekretarz Stowarzyszenia Udarowcy.

Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Galę uświetnią występy kwartetu Paderewski Quartet, Antoniny Kiepuszewskiej z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Pawel Urowski z zespołem oraz wystąpienie gościa specjalnego – aktora Andrzeja Grabowskiego. Podczas uroczystości, we foyer Filharmonii Pomorskiej zostanie także zaprezentowana specjalnie na tę okazję przygotowana wystawa poświęcona działalności Stowarzyszenia oraz tematyce udaru mózgu.

Aleksandra Wałdowska, autorka prac malarskich, w latach 2011 i 2014 doznała dwóch bardzo ciężkich udarów mózgu. Pomimo złych rokowań lekarzy w dużym stopniu odzyskała sprawność w kończynach porażonych niedowładem. Jedną z wielu ciekawych dróg rehabilitacji okazała się realizacja wyzwania artystycznego. I tak, w osiemdziesiątym roku życia chora rozpoczęła naukę malowania, począwszy od samodzielnego wyboru tematu, przez kompozycję rysunku, na walorach kolorystyki malarskiej kończąc. Podczas realizacji każdego projektu ćwiczyła zaburzone zdolności zarówno motoryki dużej: równowagę, spokój, opanowanie, jak i małej: manipulowanie ołówkiem, kredkami, pędzlem.

Gala U-DAR została objęta m. in. patronatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, prezydenta Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ oraz patronatem wojewody kujawsko-pomorskiego. Patronaty medialne gali U-DAR przyznało Radio PiK, TVP Bydgoszcz oraz magazyn Tylko Zdrowie.

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej (European Stroke Prevention Day) jest obchodzony każdego roku 10 maja. Inicjatywa ta służy podnoszeniu świadomości ryzyka udaru mózgu oraz tego, że niewielkie zmiany stylu życia, w połączeniu z ewentualnym odpowiednim leczeniem, mogą znacząco ograniczyć ryzyko udaru. Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej organizowany jest od 2007 roku. Jego pomysłodawcą jest The Stroke Association, brytyjski członek Stroke Alliance For Europe, organizacji zrzeszającej krajowe stowarzyszenia reprezentujące osoby po udarze i ich bliskich.

Stowarzyszenie „Udarowcy – Liczy się Wsparcie” powstało w 2012 roku w Bydgoszczy. Wspiera pacjentów oraz ich rodziny, a także propaguje wiedzę na temat udaru mózgu. Poprzez autorskie akcje i różnorodne formy komunikacji walczy o zmianę niekorzystnych statystyk, tak w zakresie samej świadomości tematu, jak też profilaktyki zachorowań.

Akcja „Udarom można zapobiegać!” to już kolejna edycja ogólnopolskiego programu realizowanego przez Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej. Akcja odbędzie się w dniach 18 maja (Warszawa, ul. Krakowskie Przedsmieście), 19 maja (Lublin, pl. Łokietka) i 23 maja (Białystok, Rynek Kościuszki). Podczas akcji będzie można m.in. dowiedzieć się, jaki jest związek pomiędzy chorobami układu krążenia a udarem mózgu, wykonać bezpłatnie podstawowe badania profilaktyczne, a w przypadku, gdy ich wyniki będą odbiegać od normy – wykonać badanie EKG i skorzystać z konsultacji z lekarzem.
pr

Data publikacji: 06.05.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również