Ultradźwiękowy „masaż” śledziony pomaga na reumatyzm

Ultradźwiękowy „masaż" śledziony pomaga na reumatyzm

Nieinwazyjna, ultradźwiękowa stymulacja śledziony zmniejszyła obrzęki u myszy z reumatoidalnym zapaleniem stawów – informuje pismo „Nature Communications".

Naukowcy z University of Minnesota (USA), we współpracy z firmą Medtronic, wykazali, że codzienna, nieinwazyjna stymulacja śledziony u myszy z zapaleniem stawów znacznie zmniejszyła obrzęk stawów w porównaniu z myszami, które nie były leczone. Badania laboratoryjne wykazały, że zmniejszenie nasilenia zmian zapalnych związane było z aktywnością limfocytów T oraz B.

Autorzy badań najpierw wywołali u gryzoni proces zapalny, a następnie przez siedem kolejnych dni pobudzali śledzionę za pomocą stymulacji ultradźwiękowej. Niektóre myszy były leczone dopiero od trzeciego dnia, po wystąpieniu zapalenia stawów.

Finansowane przez zajmującą się głównie programami wojskowymi United States Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) badania są pierwszym krokiem do opracowania nowych metod leczenia dla ponad miliona osób w USA, które obecnie cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów.

Autorzy mają nadzieję, że codzienne, przezskórne działanie ultradźwiękami na śledzionę może „wyłączyć” proces zapalny u ludzi. Planowane są wstępne badania kliniczne.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną – układ odpornościowy organizmu oprócz bakterii, wirusów i innych obcych substancji atakuje własne, zdrowe tkanki. W przypadku stawów objawami są ból, sztywność i uszkodzenia tkanek. Obecnie stosowane leczenie polega zwykle na podawaniu leków, które mają wiele różnych skutków ubocznych. (PAP)

Paweł Wernicki, fot. https://pixabay.com
Data publikacji: 17.03.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również