W 27 ośrodkach realizowany jest pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego

22 sierpnia odbyła się konferencja „Pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - pierwsze efekty i kolejne centra". Minister zdrowia przedstawił założenia i efekty funkcjonowania Centrów Zdrowia Psychicznego.

W ciągu roku prowadzono pilotaż centrów w 27 ośrodkach i objęto opieką prawie 3 mln Polaków. Pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marek Balicki, podkreślił, że ta forma pomocy się sprawdza, ale potrzeba jeszcze 5-10 lat aby 80 proc. mieszkańców miało dostęp do opieki psychicznej.

W Centrum Zdrowia Psychicznego można szybko, bezpłatnie, w miarę możliwości bez konieczności hospitalizacji, uzyskać pomoc. Jeśli sprawa jest pilna to najpóźniej w ciągu 72 godzin udzielana jest porada lub świadczenie z dziedziny psychiatrii. Termin ten jest nieprzekraczalny i zawarty w rozporządzeniu ministra zdrowia o pilotażu.

W ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego uruchomione zostały Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne, gdzie od poniedziałku do piątku udzielana jest pomoc, która jest dostępna bez zapisów i skierowania.

Dyżurują tam psychologowie, terapeuci zajęciowi oraz pielęgniarki psychiatryczne. Do nich należy wydanie wstępnej diagnozy i opracowanie planu leczenia dostosowanego do potrzebującej osoby. Może to być regularna konsultacja z lekarzem, terapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, wizyty domowe pielęgniarki środowiskowej albo wsparcie od asystenta zdrowienia, czyli osoby, która przeszła kryzys i po odpowiednim przeszkoleniu i stażu w szpitalu służy pomocą innym.

Mapę Centrów Zdrowia Psychicznego można znaleźć na stronie czp.org.pl.

kat

Data publikacji: 23.08.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również