Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona

11 kwietnia, w dzień urodzin angielskiego medyka Jamesa Parkinsona, obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. To on po raz pierwszy w 1817 roku opisał tę jednostkę chorobową.

Choroba Parkinsona manifestuje się zaburzeniami ruchowymi, które pojawiają się w różnych częściach ciała. Najczęstsze objawy choroby Parkinsona to: sztywność mięśniowa (zwiększenie napięcia mięśniowego), u niektórych chorych występuje spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych, zaburzenia równowagi. Objawy pojawiają się i narastają powoli i stopniowo w ciągu kilku lat.
Choroba jest trudna do zdiagnozowania. Nie ma testów biochemicznych czy radiologicznych potwierdzających tę chorobę. Dużo zależy od doświadczenia lekarza.
Średni wiek zachorowania na chorobę Parkinsona to 58 lat, zdarzają się jednak i o wiele młodsi chorzy. Mężczyźni chorują częściej od kobiet. Według szacunków na chorobę tę cierpi 4 mln ludzi na całym świecie, a najbardziej zagrożone są osoby po 60. roku życia.
Firmy farmaceutyczne Teva i Lundbeck współpracują z Europejskim Stowarzyszeniem Chorych na Parkinsona (EPDA – European Pariknson’s Disease Association) w celu podniesienia wiedzy o tej chorobie oraz włączają się w kampanię społeczną „Życie z Parkinsonem” prowadzoną w 12 językach. Nowy etap tej kampanii, który skupi się głównie na tzw. niemotorycznych objawach tej choroby (np. utracie zmysłu węchu, depresji, problemach ze snem, z trzymaniem moczu) oraz ich wpływu na jakość życia, zostanie zainaugurowany podczas Światowego Kongresu Parkinsona we wrześniu 2010 r. w Wielkiej Brytanii.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również