Wokół szpitala w Ameryce k. Olsztynka powstały trasy do terenoterapii

Wokół szpitala w Ameryce k. Olsztynka powstały trasy do terenoterapii

Wokół szpitala rehabilitacyjnego dla dzieci w Ameryce k. Olsztynka otwarto leśne ścieżki przyrodnicze o długości blisko 10 km. Nowe trasy mają zachęcić małych pacjentów do terenoterapii, czyli aktywności fizycznej na otwartej przestrzeni.

Jak poinformował 7 czerwca PAP dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce dr Roman Lewandowski, leśne ścieżki przyrodnicze przygotowało i udostępniło Nadleśnictwo Jagiełek. Będą z nich korzystać głównie mali pacjenci wychodzący w ramach leczenia rehabilitacyjnego na spacery.

Zdaniem dyrektora, trasy mają zapewnić dzieciom nie tylko wypoczynek i edukację przyrodniczą, ale przede wszystkim służą wspomaganiu leczenia przez terenoterapię. To metoda rehabilitacji polegająca na połączeniu ćwiczeń fizycznych z oddechowymi, wykorzystująca walory klimatyczne i krajobrazowe.

– Nasz szpital jest położony na terenach o unikalnym mikroklimacie, korzystnie wpływającym na drogi oddechowe. Szkoda byłoby z tego nie skorzystać – wyjaśnił.

Mali pacjenci mogą korzystać z trzech tras o łącznej długości 9,5 km, wyposażonych w ławeczki, wiaty i tablice informujące o występujących w okolicy gatunkach roślin i zwierząt. Trasy są dostosowane do potrzeb osób o różnej sprawności fizycznej. Dwie krótsze, których przejście zajmuje po ok. 40 min., prowadzą do punktów obserwacyjnych nad jeziorem Pasłęk i rzeką Pasłęką. Wzdłuż najdłuższej, mierzącej 5,6 km i prowadzącej głównie przez las, ustawiono tablice z ćwiczeniami jogi.

Nowe ścieżki przyrodnicze są uzupełnieniem infrastruktury leczniczej i rehabilitacyjnej, którą zbudowano przed dwoma laty w ramach projektu rozwoju funkcji uzdrowiskowej szpitala w Ameryce. Przy placówce powstały wówczas m.in. ścieżki zdrowia i trasy spacerowe, a także parki kinezyterapeutyczne pełniące funkcję ogródków integracji sensorycznej dla dzieci w różnych grupach wiekowych.

Szpital w Ameryce jest największym w Polsce szpitalem rehabilitacyjnym dla dzieci. Dysponuje ponad 200 łóżkami i 65 miejscami rehabilitacji dziennej, tzw. jednodniową chirurgią ortopedyczną oraz czterema poradniami specjalistycznymi: rehabilitacyjną, logopedyczną, alergologiczną i chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Placówka specjalizuje się w kompleksowej rehabilitacji dzieci i młodzieży oraz leczeniu chorób alergicznych w ramach kontaktu z NFZ. Świadczy te usługi także dla dorosłych, ale odpłatnie.

Rehabilitacja obejmuje schorzenia narządu ruchu, w tym wady postawy, stany po przebytych urazach kończyn i kręgosłupa, schorzenia neurologiczne – m.in mózgowe porażenie dziecięce, przepukliny oponowo-rdzeniowe i miopatie. Pacjenci hospitalizowani w tej placówce mają do dyspozycji różne formy terapii – m. in. kinezyterapię, fizykoterapię, hydroterapię czy masaż leczniczy. (PAP)

mbo/ par/

Data publikacji: 07.06.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również