Wydawnictwa i wystawy Stowarzyszenia Bardziej Kochani w lutym br.

Wydawnictwa i wystawy Stowarzyszenia Bardziej Kochani w lutym br.

LISTA OBECNOŚCI. ROZMOWY Z OJCAMI OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

„Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa" to książka wydana przez Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani. W książce znalazło się 12 wywiadów ze znanymi postaciami polskiego życia politycznego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego, które łączy jeden fakt - są ojcami dzieci z zespołem Downa.

Pomysłodawcami książki są rodzice osób z zespołem Downa i współzałożyciele Stowarzyszenia Bardziej Kochani – Elżbieta Zakrzewska-Manterys, socjolożka i Andrzej Suchcicki, filozof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys przeprowadziła wywiady z dwunastoma ojcami dzieci z zespołem Downa, dziś w większości już dorosłych. Mężczyźni, z którymi rozmawiała to Gromosław Czempiński, Andrzej Horubała, Marian Jagiełka, Stanisław Krajewski, Aleksander Manterys, Władysław Sidorowicz, Krzysztof Słowiński, Tadeusz Sobolewski, Andrzej Suchcicki, Witold Walkowiak, Tadeusz Woźniak, Adam Ziółkowski.

– Pewnie są w Polsce sławne postaci, które ocierają się o niepełnosprawność, ale nie dotarliśmy do nich. Sława ludzi, których ukazujemy w książce jest mniej krzykliwa, ale bardziej ugruntowana, bardziej stabilna, długotrwała. Dzięki temu „Lista obecności” zyskuje wymiar wielopokoleniowy – powiedział Andrzej Suchcicki ze Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”, a zarazem jeden z bohaterów książki.

Książka została zilustrowana czarno-białymi zdjęciami autorstwa Macieja Hermana, fotografa niezależnego. Artysta zaangażował się w projekt kierowany własnymi doświadczeniami z dzieciństwa: Dzieciństwo spędziłem na jednym z wielu typowych polskich blokowisk. Były to jeszcze czasy kiedy wszystkie dzieci bawiły się na podwórkach (…) Mieszkałem w „szóstce”. W „dziesiątce” mieszkał Tosiek. Gdy pojawiał się na naszym podwórku, wszystkie dzieciaki uciekały, śmiały się z niego i dokuczały mu. Tosiek był grubszym od nas chłopakiem, miał dziwną twarz, niewyraźnie mówił i chodził cały czas z krótkim patykiem w dłoni. Patrzył się na niego często i rozmawiał cicho jak z najlepszym przyjacielem. Dla nas Tosiek był po prostu „nienormalny”. Nie przypominam sobie, by jakikolwiek rodzic tłumaczył nam wtedy, dlaczego Tosiek urodził się taki a nie inny i jak my powinniśmy go traktować.

Książka „Lista obecności” to kolejny projekt Stowarzyszania „Bardziej Kochani”, który przybliża społeczeństwu problem dzieci z zespołem Downa i ich rodzin. Jej celem jest przede wszystkim udowodnienie, że niepełnosprawność umysłowa, jaką jest zespół Downa, to nie „koniec świata”, że dzieci z tą wadą mogą być szczęśliwe, jeśli tylko otrzymają odpowiednią pomoc od rodziców, ale i społeczeństwa.

Piotr Pacewicz z Gazety Wyborczej zachęca do przeczytania książki:

Wiem, co myślisz. Po co o tym czytać? Po co czytać o takim, uchowaj nas Boże, nieszczęściu? Ale oni – ojcowie Downów – o cierpieniu mówią nie za wiele. Martwią się o dzieci, jasne, ale skupiają się na tym, co zyskują, nawet zawodowo. Pełni „niemęskiego” rozczulenia opowiadają o pociesznych zdarzeniach i codziennej radości. Można się w ich doświadczeniu przejrzeć i, jak kto chce, spytać o wartość swojego ojcostwa, małżeństwa, swojej rodziny. Pomysłodawcy książki chcieli, by „przesłanie książki nie zapadło jedynie w niszę ich środowiska, chcieli wyjść z tym Downem na zewnątrz”. Dlatego brali ojców znanych, możliwie celebrytów, „by przejść po nich jak po kładce”. Żebyśmy my – zajęty sobą kolektyw – „złapali się na ten lep z popularności”. To się łapmy.

Pod poniższym linkiem można znaleźć plik zawierający fragment książki „Lista obecności” – http://bardziejkochani.pl/info/intro_426.pdf

Istnieje możliwość zamówienia książki w cenie 25 zł. Dokładne informacje:
Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani
ul. Conrada 13; 01-922 Warszawa
tel. (22) 663 40 43; tel./fax (22) 663 10 13
www.bardziejkochani.pl ; info@bardziejkochani.pl ; www.ksiegarnia.bardziejkochani.pl

 

WYSTAWA „OJCOWIE.LISTA OBECNOŚCI” W GALERII REFLEKSY

news_314

Chcielibyśmy zaprosić Państwa na wystawę fotografii, która towarzyszy projektowi o nazwie „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa”. Projekt przedstawiający znanych ojców dzieci z zespołem Downa stał się dla fotografa Macieja Hermana okazją do pracy nad zdjęciami portretującymi rozmówców wraz z ich dziećmi. Tym sposobem powstały nie tylko zdjęcia ilustrujące książkę, ale także żyjąca swoim własnym życiem wystawa, na którą mamy zaszczyt serdecznie Państwo zaprosić.

Wystawę można będzie obejrzeć w Galerii Refleksy (przy ulicy Narbutta 40 lok. 21 w Warszawie – klatka od strony parku) w dniach 1.02.2012 – 19.02.2012 w godzinach:
środa – piątek: 15:00 – 19:00
sobota – niedziela 12:00 – 17:00.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zwiedzenia wystawy w innych godzinach, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, pod nr tel. 608 406 715.

WYSTAWA „RYTM ŻYCIA” W ŁODZI

Zapraszamy na wystawę „Rytm Życia” przedstawiającą portrety osób z zespołem Downa namalowane przez Weronikę Karwowską.
Wystawę obejrzeć będzie można w hallu wystawienniczym Muzeum Miasta Łodzi w dniach: 4 – 15 II.
Zapraszamy także do dyskusji z autorką wystawy podczas spotkania zatytułowanego „Po co malować niepełnosprawnych?”, które odbędzie się 8 lutego o godzinie 18.00 w kawiarni Retro Cafe.

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również