Wydrukowane ludzkie tkanki jako tester leków

Naukowcy z USA opracowali metodę trójwymiarowego drukowania ludzkich mięśni szkieletowych. Pozwoli to m.in. na dokładne testowanie leków - poinformował magazyn „Technology Review".

Metodę drukowania ludzkich tkanek opracował zespół naukowców pracujących dla firmy technologicznej Organovo, pod kierownictwem dr Chiraga Khatiwali. Zespół prowadził hodowlę komórek mięśni szkieletowych i następnie umieszczał je w specjalnie wykonanych pojemnikach drukarek trójwymiarowych, przeznaczonych do drukowania bardzo delikatnych części o niewielkich wymiarach. Drukarki te dokonywały wydruku na szalce Petriego, tak by stworzyć fragment ciągłej tkanki mięśniowej.

Technologia ta ma istotne znacznie zwłaszcza dla branży farmaceutycznej. Wiele obiecujących leków przechodzi bez problemów testy na kulturach komórkowych lub na zwierzętach, natomiast ich testy kliniczne kończą się odrzuceniem lub licznymi groźnymi skutkami ubocznymi. Ponieważ tkanka opracowana przez Organovo działa jak zwykła tkanka ludzka, będzie możliwe zidentyfikowanie źródła problemów z lekiem, zanim jeszcze dojdzie do testów klinicznych.

W technologii zastosowanej przez badaczy pracujących dla Organovo komórki są upakowane ciasno i rosną, co skłania je do przesyłania normalnych sygnałów chemicznych, jak w zwykłej tkance oraz interakcji między sobą.

Naukowcy pracujący dla Organovo chcą zastosować podobną technologię do wytwarzania tkanki mięśni serca, płuc oraz krwinek białych i czerwonych. Ich dalekosiężnym celem jest drukowanie całych płatów tkanek, co pozwoliłoby na wzrost organów z tkanki pacjenta. Stanowiłoby to przełom w transplantacji, ponieważ znacznie zmniejszałoby możliwość jej odrzucenia.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również