Zbyt długie oczekiwanie na leczenie AMD

Zbyt długie oczekiwanie na leczenie AMD

Podczas konferencji „Społeczny audyt leczenia AMD w Polsce" zorganizowanej 27 stycznia 2016 r. w Warszawie przedstawiono wyniki najnowszego kompleksowego badania, dotyczącego leczenia AMD– zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem w Polsce.

AMD jest trzecią co do częstości występowania, po zaćmie i jaskrze, przyczyną utraty wzroku w skali świata, a w krajach wysoko rozwiniętych zajmuje pierwsze miejsce, gdy chodzi o osoby powyżej 50. roku życia. AMD sprzyjają czynniki genetyczne oraz niezdrowy styl życia, zwłaszcza palenie papierosów podnosi ryzyko choroby 3-4 razy.

Prezes organizacji Retina AMD Polska, Małgorzata Pacholec, przypomniała, że AMD często ma skryty przebieg, dlatego warto systematycznie badać sobie wzrok. Niestety, wprowadzona od ubiegłego roku konieczność posiadania skierowania od lekarza rodzinnego wydłuża procedurę leczenia.

W trakcie audytu sprawdzono dostępność leczenia w 143 placówkach.

Na leczenie, które według światowych standardów powinno być zastosowane w ciągu miesiąca od wykrycia choroby, większość pacjentów czeka pół roku, ale niektóre ośrodki wyznaczają terminy sięgające roku 2022, co grozi niektórym chorym nie tylko pogorszeniem widzenia lecz nawet całkowitą utratą wzroku.

Problemem jest także kryterium wiekowe – zdarza się, że na AMD zapadają osoby dwudziestoletnie, tymczasem przepisy przewidują refundację kosztów terapii dopiero po 45. roku życia.

Audyt został przeprowadzony przez zespół skupiony wokół stowarzyszenia Retina AMD Polska i Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21″, a sfinansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”. Autorzy chcą wkrótce opublikować „Białą księgę” AMD, wskazującą, co i jak zmienić w opiece nad pacjentami.

Postulowane przez pacjentów kierunki zmian to: pełne, szybkie i bezpłatne leczenie w ramach NFZ – od diagnozy do terapii; krótsze kolejki – dzięki zniesieniu limitów finansowania w programie lekowym; likwidacja skierowań do okulisty; zniesienie kryterium wieku; wypracowanie skoordynowanego systemu pomocy dla osób z AMD; zwiększenie dostępności rehabilitacji; powszechna edukacja na temat tego schorzenia – ze strony zarówno lekarzy, jak i mediów; włączenie pacjentów w procesy decyzyjne.
kat

Data publikacji: 28.01.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również