Zdrowe zęby to zdrowe serce

Zdrowe zęby to zdrowe serce

Bakterie powodujące choroby zapalne przyzębia, w tym dziąseł, mogą też brać udział w rozwoju choroby wieńcowej serca – potwierdzają badania naukowców z University of Florida.

Poinformowano o nich na dorocznym spotkaniu American Society for Microbiology, które odbywało się w dniach 17-20 maja w Bostonie.

– Przedstawiamy dowody na to, że wprowadzenie bakterii występujących w jamie ustnej do krwiobiegu zwiększa u myszy ryzyko choroby serca związanej z miażdżycą naczyń. Mamy nadzieję, że American Heart Association (Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne – PAP) uzna związek przyczynowo-skutkowy między chorobami przyzębia a wyższym ryzykiem choroby serca. To spowoduje, że lekarze zmienią sposób diagnozowania i leczenia tego schorzenia u pacjentów – powiedziała prezentująca wyniki badania Irina M. Velsko z University of Florida.

Do przyzębia zalicza się tkanki otaczające zęby i utrzymujące je w zębodole, takie jak dziąsła, ozębna, cement korzeniowy. Choroby przyzębia są wywołane przez bakterie tworzące płytkę nazębną, a następnie kamień. Schorzenia te ciągle nie są postrzegane jako podstawowy czynnik ryzyka zachorowania na serce, mimo że w ostatniej dekadzie pojawiło się wiele badań, które to potwierdziły. W 2012 r. American Heart Association wydało oświadczenie, że faktycznie istnieje związek między nimi a chorobą serca, lecz nie potwierdziło, by miał on charakter przyczynowo-skutkowy.

Najnowsze doświadczenia polegały na zakażaniu myszy czterema gatunkami bakterii, które wywołują choroby zapalne przyzębia. Były to: Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola, Tannerella forsythia i Fusobacterium nucleatum. Okazało się, że po pojawieniu się tych bakterii w dziąsłach, sercu i aorcie myszy zaczęły wzrastać czynniki ryzyka choroby wieńcowej serca, takie jak poziom cholesterolu i czynników zapalnych.

– Naszą intencją jest zwiększenie świadomości lekarzy na temat związku infekcji bakteryjnej jamy ustnej z chorobą serca – komentuje kardiolog i współautorka pracy Alexandra Lucas z University of Florida. Jej zdaniem przyczyni się to do stworzenia rekomendacji na temat dbania o zdrowie jamy ustnej w celu profilaktyki chorób układu krążenia.

Na podstawie badań epidemiologicznych eksperci oceniają, że choroby przyzębia o różnym nasileniu występuję u ok. 98 proc. Polaków.

Przewlekłe, nieleczone choroby przyzębia mogą doprowadzić do wypadania zębów, a także zwiększają ryzyko poważnych powikłań – poza chorobami układu sercowo-naczyniowego jest to m.in. cukrzyca. (PAP)

jjj/ agt/

Data publikacji: 26.05.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również