Data dodania: 16.02.2017

Wspinaczka sportem paraolimpijskim?

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski przyznał Międzynarodowej Federacji Sportów Wspinaczkowych (international Federation of Sport Climbing – IFSC) status organizacji uznawanej (ang. recognized).

Teraz przed wspinaniem sportowym osób niepełnosprawnych otworzyła się droga do włączenia dyscypliny do programu Igrzysk Paraolimpijskich.

Pierwsze oficjalne zawody wspinaczkowe niepełnosprawnych miały miejsce w 2006 roku w Jekaterynburgu w Rosji. Od 2010 IFSC włączyła ten typ rywalizacji do oficjalnego kalendarza, a pierwsze mistrzostwa świata rozegrano w 2011 roku. Stało się tradycją, że mistrzostwa świata wspinaczy z niepełnosprawnością są rozgrywane równolegle z tradycyjnymi mistrzostwami, co znacząco przyczynia się do promocji tego ruchu.
Marco Scolaris, prezes IFSC, po uzyskaniu nowego statusu przez tę organizację powiedział:
- Wspinanie to sport dla każdego; wszyscy wspinamy się po tych samych chwytach. Mam nadzieję, że uznanie nas otworzy kolejne drzwi i zainspiruje kolejnych niepełnosprawnych sportowców.

Konsekwencja IFSC w drodze popularyzacji wspinania sportowego robi wrażenie. Organizacja pod wodzą Marco Scolarisa w zaledwie dekadę zdołała włączyć wspinanie sportowe do programu Igrzysk Olimpijskich. IFSC konsekwentnie wspiera też wspinanie osób niepełnosprawnych, za co należą się wyrazy uznania.

pr

Data publikacji: 16.02.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON