Data dodania: 07.03.2017

Seminarium szefów misji narodowych przed Zimowymi Igrzyskami Paraolmpijskimi PyeongChang 2018

Prawie 100 delegatów z 33 krajów przybyło 28 lutego do PyeongChang w Korei Południowej, aby wziąć udział w seminarium szefów misji narodowych komitetów paraolimpijskich przed Zimowymi Igrzyskami w 2018 r. Organizatorami seminarium było IPC i POCOG (Komitet Organizacyjny Igrzysk 2018).

Tematem seminarium były przygotowania do przyszłorocznej imprezy, zaplanowanej dla 670 sportowców z 45 krajów, którzy będą rywalizować o 80 medali w sześciu sportach zimowych.

Przedstawiciele narodowych komitetów paraolimpijskich, w tym polskiego, zostali zaproszeni przez Sir Philipa Cravena prezydenta Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) do udziału w ceremonii otwarcia seminarium. Podczas uroczystej kolacji prezes Łukasz Szeliga został wyróżniony miejscem przy honorowym stole prezydentó NPC. Xavier Gonzalez, dyrektor IPC podkreślił, że Igrzyska w PyeongChang będą pierwszą z trzech imprez, które odbędą się kolejno w Azji, co będzie ogromną szansą dla rozwoju ruchu paraolimpijskiego na tym kontynencie.

1 marca delegaci wizytowali obiekty sportowe, na których za rok zmagać się będą alpejczycy, narciarze biegowi, biathloniści i snowbordziści. Była także okazja aby zwiedzić wioskę olimpijską w budowie. W sesjach plenarnych odbywających się w kolejnych dniach, uczestnicy zapoznani zostali z wieloma aspektami organizacyjnymi igrzysk, w tym zakwaterowania, protokołu, akredytacji, klasyfikacji, antydopingu, transportu i sprzedaży biletów. Seminarium zakończyła wizytacja obiektów sportowych para hokeja i curlingu na wózkach. Igrzyska w Korei odbędą się pod hasłem „Passion. Connected".

Seminarium stworzyło także dobrą atmosferę do kuluarowych rozmów o szerszej polityce IPC, zwłaszcza w perspektywie dwóch ważnych dla ruchu paraolimpijskiego wydarzeń zaplanowanych na ten rok. W rozmowach aktywnie uczestniczyła polska delegacja ponieważ w czerwcu odbędzie się walne zgromadzenie EPC – Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego i wybór nowych władz. Wiele osób w naszym kraju jeszcze nie wie, że walne zgromadzenie EPC odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, w Katowicach. Dzięki osobistej inicjatywie prezesa Szeligi Polska jako organizator zyska w Europie prestiż należny jej, choćby tylko za 10 miejsce w klasyfikacji medalowej Igrzysk Paraolimpijskich Rio 2016.

We wrześniu w Abu Dhabi odbędzie się walne zgromadzenie IPC z wyborem nowych władz. Wiele wskazuje, że u steru Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego stanie nowy prezydent.

Zobacz galerię...

Info i fot. PKPar

Data publikacji: 07.03.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.