Data dodania: 23.03.2017

Mistrzostwa Europy w Goalball grupy B w Chorzowie!

Mistrzostwa Europy w Goalball grupy B 2018 odbędą się w Chorzowie – to już wiadomość pewna. Impreza, której organizatorem zostało Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych StartKatowice, odbędzie się w terminie od 22 do 30 września 2018 roku.

Podczas Mistrzostw Polski w Narciarstwie Alpejskim Osób Niepełnosprawnych, „Nasze Sprawy" rozmawiały w Wiśle z Piotrem Szymalą, prezesem Startu.

NS: - To będą pierwsze mistrzostwa Europy w Polsce?
- W Polsce były już mistrzostwa, grupy C, czyli – można powiedzieć – tej nasłabszej dywizji, to było w 2011 roku. Teraz podjęliśmy się, po siódmym miejscu w zeszłym roku, organizacji mistrzostw Europy grupy B. Trzy tygodnie temu, na początku lutego gościliśmy delegata IBSA (International Blind Sport Asociation – Międzynarodowa Federacja Sportu Niewidomych), pana Kari Räsänen, który przyleciał z Finlandii.

NS:- Inni się też starali? Była konkurencja?
- Tak, domyślamy się, że Hiszpania również starała się o organizację, ale kto więcej nie wiemy, tego pan Kari nie mógł nam powiedzieć. Dlatego czekaliśmy z niecierpliwością na decyzję, 14 lutego, w Walentynki, dostaliśmy odpowiedź. Kari Räsänen był trzy dni w Polsce, oglądaliśmy obiekty sportowe, na których te mistrzostwa miałyby się odbyć - Halę Sportową MOSiR-u w Chorzowie, Halę Sportową na Stadionie Śląskim i Halę Sportową w SP nr 37 w Chorzowie. Na stadionie jeszcze nie jest zakończony remont, więc rezerwowa hala byłaby w szkole nr 37, gdzie trenujemy i gdzie zawody też już przeprowadzaliśmy, ale jest to mniejsza sala.
To wygląda podobnie, jak przedstawiciele UEFA wizytują miasta przed organizacją imprez sportowych. Oglądaliśmy hotele, lotniska, miasta. Pokazaliśmy Chorzów, Bytom i Katowice, naszą siedzibę w Katowicach. W rozmowach uczestniczyli Marcel Jarosławski - przedstawiciel Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start, Alina Zawada – dyrektor MORiS Chorzów oraz tłumacz Kamil Obłucki.

NS: - To prestiż dla Was, nobilitacja?
- Na początku była wielka radość, a potem pojawiła się świadomość ile pracy przed nami. Ale już bardzo dużo przygotowaliśmy, bo całą organizacją my się zajmiemy, jako Start Katowice, miasto Chorzów jest jako współorganizator. Wolontariusze już załatwieni, ze sponsorami też już coś się ruszyło, pisma wysłane. Patronaty medialne również – TVP Sport, do „Naszych Spraw" też już poszła informacja, do TVN. Radio RMF jutro nagrywa z nami audycję, a na trening 3 marca przyjedzie telewizja regionalna, na nagranie tego tematu.
Mamy też czterech ambasadorów, trzech już potwierdziło – Mariusz Czerkawski, Karol Bielecki i Wojtek Makowski, nasz pływak, paraolimpijczyk z Rio, ambasadorem ma też być Natalia Partyka.
Jest już powiadomiony Oddział Kryzsowy, Policja, rezerwacje hali i hoteli wykonane.
Więc dużo już ze spraw organizacyjnych za te dwa tygodnie zrobiliśmy. Teraz wymyślamy loga. Informacje o tym wydarzeniu są też na stronie Urzędu Miasta Chorzów, w chorzowskim biuletynie.
Teraz czekamy na rozstrzygnięcie, reprezentacje jakich krajów przyjadą, ponieważ w tym roku są rozgrywki grupy A i C, zatem trzy zespoły awansują z grypy C i trzy zespoły spadają z grupy A do B. Cztery drużyny w grupie męskiej są już pewne, na informację, które będą pozostałymi sześcioma, czekamy. Myślę, że na przełomie listopada już wszystko będzie wiadomo i będziemy wysyłać informacje i zaproszenia. Już teraz pojawiła się informacja na stronie IBSY o tym co i kiedy działamy.

NS: Ile osób się spodziewacie?
- Na pewno będzie 10 drużyn męskich i 9-10 żeńskich. To może „iść w górę". Drużyna liczy dziewięć osób – sześciu zawodników + trener czy fizjoterapeuta. Liczymy, że przyjedzie około 250 osób, około dwudziestu sędziów z całego świata, głównie z Europy.
Będziemy spali w hotelu Fokus, mieszczącym 270 osób. Będziemy wszyscy w jednym miejscu, jest to wielkie udogodnienie. Jeżdżę na Mistrzostwa Europy od 2009 roku jako zawodnik, teraz jako trener, zawsze dojeżdżaliśmy na halę godzinę czy nawet dłużej. A tu – mamy 200 metrów na halę z hotelu, mogą iść w przysłowiowych papciach. Na drugą halę do Stadionu Śląskiego jest cztery kilometry, 10 minut autobusem. Autobusy będą kursowały co godzinę.
Myślę, że się wszystko uda, pokażemy jak Start Katowice potrafi zorganizowac imprezę międzynarodową i na takim poziomie, że wszyscy będą chcieli tu wracać. To już jest duże wyzwanie, ale podejmujemy się tego i tyle.

NS: - Dziękując za rozmowę życzę Startowi Katowice sukcesów organizacyjnych i sportowych na tych Mistrzostwach Europy.
Rozmawiała Ilona Raczyńska
Data publikacji: 23.03.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON