Data dodania: 30.03.2017

Grad medali polskiej reprezentacji na Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych!

Znakomity dorobek polskich sportowców z niepełnosprawnością intelektualną - z zakończonych 24 marca Igrzysk przywieźli do kraju 39 medali: 10 złotych, 15 srebrnych i 14 brązowych.

Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii były największym sportowym i społecznym wydarzeniem 2017 roku, w którym wystartowało ponad 2700 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną ze 106 państw.
Polska reprezentacja na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii liczyła 62 osoby, w tym 46 zawodników, którzy od 18 do 24 marca startowali w pięciu dyscyplinach zimowych: narciarstwie alpejskim, biegowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym. Skład reprezentacji uzupełniało 13 trenerów i 3 członków kierownictwa, którzy wspierali zawodników w trakcie zawodów.

Wyjazd dofinansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki a sponsorem polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych było Europejskie Centrum Odszkodowań SA (EuCO), największa w Europie Środkowo-Wschodniej firma odszkodowawcza.

- Czas sportowego święta w Austrii upłynął bardzo szybko. Polska reprezentacja Olimpiad Specjalnych może wracać z dumą - wszyscy nasi zawodnicy pokazali niezwykły hart ducha i ogromną wolę walki. Każdy z naszych sportowców, niezależnie od wyniku medalowego, jest przykładem i inspiracją, jak godnie i sumiennie, ale też z radością i entuzjazmem podchodzić do przeszkód, które życie stawia nam na drodze - powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Igrzyska zakończyła wspaniała Ceremonia Zamknięcia, która promowała tolerancję, akceptację i przyjaźń, podkreślała wagę sportowej rywalizacji w zgodzie z duchem fair play i olimpijskimi ideałami.
Ceremonię uświetniły występy gwiazd muzyki. Na scenie pojawiły się między innymi 12-letnia zwyciężczyni programu America's Got Talent - Grace VanderWaal i niezwykle popularna w Austrii wokalistka Helene Fischer, której piosenka „Fighter" promowała Igrzyska. W ceremonii wziął też udział Honorowy Prezes Olimpiad Specjalnych Austria - Arnold Schwarzenegger.

- Gratuluję wam wspaniałych Igrzysk. Obiekty sportowe, na których rywalizowaliście, bywały już arenami sukcesów legend sportu, ale to wy jesteście najwspanialszymi sportowcami na świecie! Trenuję zawodników Olimpiad Specjalnych od blisko 40 lat i to wasza energia, chęć sportowej rywalizacji i wola walki jest dla mnie największym źródłem motywacji! Igrzyska dobiegają końca, jutro opuścicie Graz – moje rodzinne miasto, ale mam nadzieję, że wyjeżdżając każdy z was powie: „I'll be back!" powiedział do zgromadzonych sportowców Olimpiad Specjalnych z całego świata Arnold Schwarzenegger.

Podczas Igrzysk kibice w kraju pokazali, jak ważne jest dostrzeżenie osób z niepełnosprawnością intelektualną w naszym społeczeństwie. Akcja, w którą włączyli się m.in. Robert Lewandowski, Cezary Pazura, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Monika Pyrek, Andrzej Supron, Kuba Wesołowski, czy Zygmunt Chajzer, polegała na zamieszczaniu w internecie zdjęć z hasłem kampanii: #GrajmyRazem.

pr, fot. Olimpiady Specjalne Polska

Data publikacji: 30.03.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON