Data dodania: 04.05.2017

Bartek Mróz mistrzem Ugandy!

Uganda Para-Badminton International 2017, który odbywał się w Kampali w samej końcówce kwietnia, to historyczny turniej, bo po raz pierwszy organizowany w Afryce i wyjątkowy, bo z udziałem Polaka. Przed Bartkiem Mrozem zawodnikiem MMKS Kędzierzyn-Koźle stanęła szansa zdobycia trzech złotych medali.

Zwycięstwo w mixta w kat. SL3-SU5 zapewnił sobie w sobotę 29 kwietnia, grając z Ugandyjką Elizabeth Mwesigwa. Pokonali, 21-11, 21-11 parę Sugil Abbas (IND) / Rose Nansereko (UGA), oraz 21-11, 21-17 mixta Nilesh Balu Gaikwad (IND) / Khadija Khamuka (UGA). Ze względu na małą liczbę par mieszanych, ta kategoria była rozgrywana jako pokazowa, bez medali. Patrnerka mikstowa Bartka, jest jak dotychczas jedyną parabadmintonistką, grającą na kolanach ze względu na zdeformowane nogi. Zawodniczka ta wygrała swoją klasę parabadmintona – SL3

W drodze do finału singla Bartek Mróz pokonał rywali w grupie: Pankaja Singha (IND) 21-10, 21-9, oraz George Byarugabę (UGA) 21-2, 21-2. W sobotę miał również zagrać półfinał z Isą Kasadhą, ale rywal z powodu obfitych opadów nie dojechał na czas i sędziowie musieli niestety uznać walkowera.

Dojście do finału debla poprzedziły zwycięstwa nad deblami ugandyjskimi: Hussein Kato / Anthony Opoka 21-3, 21-7, oraz George Byarugaba / Isa Kasadha 21-3, 21-2.

W pierwszym finale w hali Nsamibia Shared Youth Center, Bartek Mróz walczył o złoto w singlu SU5. Rywalem był Pankaj Singh. Mecz był jednostronny a dominacja Polaka bezsprzeczna. Wynik 21-9, 21-6 zapowiadał, że w deblu Bartek również nie da wiele szans przeciwnikom. Tak też się stało i tytuł mistrzów Ugandy w deblu zdobyli Bartłomiej Mróz i Nilesh Balu Gaikwad, choć rezultat tego finału 21-19, 21-12 pokazał, że Pankaj Singh i Sugil Abbas łatwo skóry nie sprzedali.

Turniej w Kampali, był pierwszym turniejem parabadmintona, w którym podczas ceremonii medalowej były odgrywane hymny narodowe. Pierwszy raz Bartkowi, stojącemu na podium towarzyszył dźwięk Mazurka Dąbrowskiego.

Udział naszego zawodnika był możliwy dzięki wsparciu sponsorów: Atlas Sp. z o.o. oraz Grupa Azoty ZAK Kędzierzyn-Koźle. Drobne upominki dla organizatorów przygotował Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle.

Zobacz galerię...
pr, fot. MMKS Kędzierzyn-Koźle
Data publikacji: 04.05.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON