Data dodania: 08.05.2017

Żeglarze z niepełnosprawnością otworzyli sezon letni 2017

Tradycyjnie w długi weekend majowy - a konkretnie 2-3 maja - jako pierwsze w sezonie letnim rozegrano IX Integracyjne Regaty Żeglarskie Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa Jak zwykle bez żadnego dofinansowania dzięki temu, że gościny i sprzętu udzieliło Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku.

Prognozy pogody na majowy weekend były fatalne, miało być zimno i miał padać deszcz, co wystraszyło część uczestników. Mimo tego wystartowało 11 załóg. Przyjechali z różnych miast, między innymi z: Wrocławia, Gdańska, Jastrzębia Zdroju, Gorzowa Wielkopolskiego, Kwidzyna, Ciechanowa, Włocławka, Olsztyna. Nie żałowali swojej decyzji gdyż pogoda spłatała psikusa i ...była dobra.

W poniedziałek uczestnicy regat, przebrani w różne stroje, na trzech dezetach wzięli udział w „Wielkim otwarciu sezonu i paradzie jednostek pływających" na kanale Łuczyńskim w Giżycku. Załoga „wikingów" otrzymała duże brawa i w tradycyjnym „Konkursie na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę" otrzymała wyróżnienie. Impreza była transmitowana przez media ogólnopolskie.

Wtorek powitał zawodników pięknym słońcem i wiatrem 3 B. W pierwszym wyścigu przeszło kilka szkwałów 4-5 B (w pobliżu portu wywróciła się omega, którą sprawnie podnieśli bosmani) i komisja sędziowska po jego ukończeniu nakazała spłynięcie do portu i zarefowanie. Do przerwy obiadowej rozegrano trzy wyścigi. W ich wyniku prowadził Andrzej Bury z 5 punktami przed Waldemarem Woźniakiem który miał 8 punktów. Na trzecim miejscu były dwie załogi (Leszek Król i Magdalena Miszczuk) które zgromadziły po 10 punktów).

Po południu pojawiły się momentami groźnie wyglądające chmury, przeszło kilka szkwałów, ale nie padało i do kolacji rozegrano kolejne trzy wyścigi. Wszyscy czekali na pojedynek Burego z Woźniakiem (obaj są członkami kadry narodowej żeglarzy z niepełnosprawnością), ale Woźniak z powodu kontuzji nie wystartował. W tej sytuacji Bury miał ułatwione zadanie i wygrał wszystkie poobiednie wyścigi.
Po rozegraniu sześciu wyścigów wyraźnie prowadził Bury (8 punktów) przed Leszkiem Królem (16 punktów). Trzecie miejsce zajmowała, co było niespodzianką, Magdalena Miszczuk (24 punkty).

W środę był zaplanowany kilkugodzinny wyścig długodystansowy. Niestety, od rana nie było wiatru. Około godziny dziesiątej pojawiło się słońce, ale wiatr ciągle nie pojawiał się. W tej sytuacji po godzinie jedenastej zakończono regaty.

Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Organizatorzy zaprosili zawodników na XXIII Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością i XIV Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Niestety, organizatorzy nie mogą jeszcze podać terminów rozegrania tych regat, gdyż czekają na decyzję PFRON czy otrzymają dofinansowanie. Informacje będą podane na stronach internetowych www.msz.org.pl. i www.pzzn.pl.

Wyniki regat:
1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Bożena Bień (6 pkt.)
2. Leszek Król, Krystyna Gal, Dariusz Kuśnierz (10 pkt.)
3. Magdalena Miszczuk, Krzysztof Rosiński, Dariusz Kusz, Michał Downar (19 pkt.)
4. Wojciech Liczmański, Halina Liczmańska, Kamil Liczmański (25 pkt.)
5. Feliks Basłyk, Mirosław Lisiczyński (25 pkt.)
6. Adam Wójtowicz, Jacek Niżygorodzki, Agata Grzybowska, Hubert Włoskowicz (26 pkt.)

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Data publikacji: 08.05.2017 r

 


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON