Data dodania: 09.05.2017

PFRON: nawet 21 milionów zł na sport osób niepełnosprawnych

Nawet 21 milionów złotych może przeznaczyć PFRON w 2017 r. na sport wyczynowy oraz powszechny osób niepełnosprawnych - poinformował PAP prezes Funduszu Robert Kwiatkowski. To efekt zawartego porozumienia z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Kwiatkowski podkreślił w rozmowie z PAP, że kwota dofinansowania PFRON na sport osób niepełnosprawnych będzie o 10 proc. większa niż w roku 2016. - Zwiększenie środków na sport wyczynowy osób niepełnosprawnych zadeklarowało również Ministerstwo Sportu. W 2017 r. z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej resort ma przeznaczyć blisko 20 mln zł - powiedział.

Prezes PFRON wyjaśnił, że część środków Funduszu będzie przeznaczona na programy realizowane przez Ministerstwo Sportu. - Ich celem jest zapewnienie niepełnosprawnym sportowcom optymalnych warunków szkolenia sportowego i ich udział w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, czy mistrzostwach świata i Europy - zaznaczył.

Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Fundusz wraz z Ministerstwem Sportu stworzyli nowy model wsparcia sportu osób niepełnosprawnych. - 2017 r. będzie pierwszym rokiem funkcjonowania tego modelu, w oparciu o porozumienie pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON - powiedział.

Jak podkreślił, największym projektem sportowym Funduszu był "Olimpijczyk", realizowany przez Polski Komitet Paraolimpijski. - Dofinansowanie wyniosło w latach 2015-2016 ok. 8 mln zł. Skorzystało z tego 306 sportowców z 16 dyscyplin. Miernikiem skuteczności projektu „Olimpijczyk" były sukcesy naszych sportowców w Rio de Janeiro i 39 zdobytych medali - mówił prezes PFRON.

Kwiatkowski wskazał, że przykładem zaangażowania PFRON w projekty sportowe jest także współpraca z Fundacją Kamili Skolimowskiej. - Memoriał Kamili Skolimowskiej to największa sportowa impreza integracyjna, rozgrywana na najwyższym światowym poziomie - zaznaczył.

Z kolei wsparcie przez PFRON sportu powszechnego - dodał Kwiatkowski - obejmuje w szczególności organizację zajęć sekcji sportowych, imprez sportowych, obozów sportowych, czy zakup sprzętu sportowego. - Sport osób niepełnosprawnych stanowi istotny element wszechstronnej rehabilitacji: wspiera rozwój fizyczny, silnie motywuje, pozwala na przełamywanie barier i buduje poczucie własnej wartości. To także sposób na życie - oświadczył. (PAP)

Paweł Żebrowski

Data publikacji: 09.05.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.