Data dodania: 20.06.2017

Akademia Kierownica dla każdego

Rozgrywany od 1923 roku 24h Le Mans to wyścig samochodowy i motocyklowy, w których zadaniem uczestników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu jednej doby. W zawodach startują drużyny 3-osobowe.

Tor Circuit de la Sarthe ma długość 13 629 m i jest wpleciony w ulice wokół miasta, w którym odbywa się wyścig.
Frédéric Sausset, kierowca po amputacji czterech kończyn, który w ubiegłym roku wystartował w Le Mans, przedstawił 17 czerwca swój nowy projekt - akademię Un volant pour tous (Kierownica dla każdego). Wybrani kierowcy z niepełnosprawnością przejdą treningi, przygotowujące do w 24-godzinnym Le Mans. Co roku do akademii trafi 15 kandydatów. Dwóch-trzech zostanie wyselekcjonowanych na Le Mans.

Pierwszy start absolwentów akademii Sausseta zaplanowano w 2020 roku. Roczny budżet będzie wówczas wynosił 3 mln euro. Jednym ze sponsorów akademii jest Richard Mille SA, szwajcarski producent zegarków.

Na prezentacji projektu obecny był Billy Monger, 17-latek, który przeszedł amputację nóg po wypadku w wyścigu Formuły 4. Billy jako pierwszy dołączył do akademii i w tym sezonie wystartuje wraz z Fredem Saussetem samochodem Ligier JS 53 w rundzie VdeV Endurance Series w Estoril (3-5 listopada).
pr
Data publikacji: 20.06.2017 r.


Budowa portalu i digitalizacja wydań archiwalnych
zostały dofinansowane ze środków PFRON