Data dodania: 08.08.2017

Integracyjny rejs z Gliwic do Szczecina i rekord Polski

Przez siedem dni 10 żeglarzy, w tym osoby niewidome, na jachcie „Wrzaskun" pokonało 700 km z Gliwic - Kanałem Gliwickim i Odrą - do Szczecina, aby uczestniczyć w finale regat The Tall Ships Races. Wzięło w nich udział ok. 70 jednostek z 18 krajów. Wydarzenie trwało od 5 do 8 sierpnia i zakończyło się paradą jednostek pod żaglami na trasie Międzyzdroje - Świnoujście.

Uczestnicy rejsu 5 sierpnia wzięli udział w koncercie Andrei Bocellego, który wystąpił w ramach zlotu wielkich żaglowców. Żeglarze spotkali się także osobiście z niewidomym artystą.

Celem rejsu było pokazanie problematyki ludzi niewidomych, potrzeb dzieci niepełnosprawnych i chorych. Udało się także ustanowić rekord Polski pokonując 700 km w 7 dni, przepływając średnio po 100 km dziennie. Najważniejsza jednak była integracja ludzi na pokładzie. Podczas rejsu łączono naukę żeglarstwa z zabawą.

Tegoroczny rejs „Wrzaskuna" był jednym z cyklu przygotowań do dwóch projektów Śląskiego Yacht Clubu: Marsylia 2018 i Zobaczyć Horn 2018. Celem pierwszego jest dotarcie do Marsylii z Gliwic europejskimi śródlądowymi drogami wodnymi, w drugim projekcie weźmie udział m.in. Darek Borowik, który jako pierwszy niewidomy Polak opłynie przylądek Horn.

kat
Data publikacji: 08.08.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.