Data dodania: 18.08.2017

Zwiedzaj Warszawę z Niepełnosprawnikiem

Do końca wakacji zostało już niewiele czasu, warto więc jeszcze ruszyć z domu. Niepełnosprawnik poleca kilka miejsc, które są nie tylko warte zobaczenia, ale też są dostępne dla osób z niepełnosprawnością.

Proponuje miejsca dla dorosłych i dzieci, dla wielbicieli sztuki i techniki, ale też miejsca gdzie można wypocząć Oczywiście wszystkie informacje o dostępności znajdują się na stronie www.Niepelnosprawnik.pl.

Na początek coś mniej oczywistego. Muzeum Neonów przy ulicy Mińskiej 25 powstało by chronić , odnawiać i dokumentować reklamy świetlne – neony. Stała kolekcja muzeum składa się z około stu starych neonów, które można zobaczyć z bliska i przypomnieć sobie trochę już zapomnianą szlachetną sztukę reklamy. Muzeum dostępne jest dla osób poruszających się na wózkach, a osoby niewidome mogą przyjść z psem przewodnikiem.

Melomanów i nie tylko ich zaprasza Muzeum Fryderyka Chopina przy ulicy Tamka 43. Oferuje interaktywną formę zwiedzania i opowieści o życiu wielkiego polskiego kompozytora. Multimedialna wystawa, dzięki pisanym komentarzom, daje możliwość zwiedzania osobom z niepełnosprawnością słuchu. Osoby głuche mogą skorzystać z filmów z tłumaczem na język migowy. Dla osób niewidomych przygotowano tyflografiki niektórych eksponatów. W muzeum jest dostosowana toaleta i pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem.

Z kolei Łazienki Królewskie to najpiękniejszy park w Warszawie. To letnia rezydencja króla Stanisława Augusta bogata w klasycystyczne zabytki i wspaniałe ogrody. To miejsce do zwiedzania, ale też relaksu czy słuchania muzyki. Recitale chopinowskie odbywają się w każdą niedzielę do 24 września o godzinie 12.00 i 16.00.Osobom poruszającym się na wózkach lub mającym kłopoty z poruszaniem się, a chcącym posłuchać muzyki pod pomnikiem Chopina, rekomendujemy wejście od strony Alej Ujazdowskich ze względu nad dużą różnicę poziomów w parku. Chcących zwiedzać dolną część Łazienek rekomendujemy wejścia od strony ulic: Agrykola, Myśliwiecka, Podchorąych.

Zapraszamy też do zwiedzania Muzeum Łowiectwa I Jeździectwa w Powozowni w Łazienkach przy ulicy Szwoleżerów 9. Muzeum dostępne jest z pomocą dla osób poruszających się na wózkach.

Centrum Nauki Kopernik przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 20 to miejsce gdzie dzieci i dorośli mogą eksperymentować i poznawać osiągniecia najnowszej nauki. Dowiedzieć się jak powstaje wir, zbudować most, wcielić się w rolę archeologa używającego robotów podczas wykopalisk, zagrać na laserowej harfie. Budynek Centrum jest przestronny z łatwym dostępem do eksponatów. Wyposażony jest w windy oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby starsze lub z niepełnosprawnością ruchu mogą wypożyczyć wózek inwalidzki pomocny przy zwiedzaniu Centrum. Do dyspozycji są osoby mogące prowadzić audiodeskrypcję i znające język migowy. W pobliżu jest parking z wyznaczonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnościami.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin jest miejscem pokazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. To dobra przestrzeń dla tych, którzy chcą lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską. W 2016 roku Muzeum zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Europejskie Muzeum Roku 2016. Obiekt jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Na każdym poziomie usytuowane są dostosowane toalety, wszystkie przestrzenie muzealne są dostępne dla osób poruszających się z psem asystującym, jest możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego. W holu głównym w kasach została zainstalowana pętla indukcyjna, jest także możliwość wypożyczenia pętli indukcyjnych zakładanych na szyję. W holu głównym został zainstalowany terminal z tłumaczem Polskiego Języka Migowego do komunikacji z personelem muzeum.

W Niepełnosprawniku można znaleźć kilkaset dostępnych instytucji kultury, w tym teatrów, kin, muzeów. Zapraszamy do kulturalnej Warszawy otwartej na osoby z niepełnosprawnością.
Info: Fundacja TUS, oprac. sza

Data publikacji: 18.08.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.