Data dodania: 02.09.2017

XIV Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

W dniach 28-30 sierpnia w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano pierwszą, z zaplanowanych czterech, edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych we współpracy z Mazurską Szkołą Żeglarstwa.

Z powodu zakazu startu w regatach nie wzięli udziału członkowie kadry narodowej. Sternikami większości załóg byli instruktorzy zakończonego poprzedniego dnia Festiwalu Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych.. Wystartowało 20 załóg. Żeglarze ścigali się na sasankach.

Przez cały czas trwania regat było dużo słońca, ale trochę brakowało wiatru. Najlepszy wiatr był w poniedziałek, który był dniem treningowym.
We wtorek przy wietrze 1-2 B rozegrano trzy wyścigi. Pierwszy wyścig wygrał Jerzy Miłosz przed Januszem Wilczyńskim, a drugi - Leszek Król przed Jurkiem Miłoszem. Trzeci wyścig wygrał Mirosław Piotrowski. Drugi był Zbigniew Duliniec, a trzeci Czesław Ławrynowicz. Ponieważ po rozegraniu trzech wyścigów wielu zawodników miało zbliżoną ilość punktów zapowiadała się zażarta walka o podium w ostatnim dniu regat.

W środę ponownie był słaby wiatr około 2 B i rozegrano ostatnie trzy wyścigi. Znakomicie finiszowali Feliks Basłyk (drugie i dwa razy pierwsze miejsce) oraz Jan Uruski (pierwsze, drugie i trzecie miejsce). Fatalnie żeglował Jerzy Miłosz i stracił szanse na dobre miejsce w końcowej klasyfikacji.

Walka o miejsca w pierwszej szóstce trwała do ostatniego wyścigu, o czym świadczą końcowe wyniki regat.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Nagrody wręczał Jan Gotto, prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik.
Organizatorzy zaprosili zawodników na drugą edycję XIV Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wyniki:
1. Jan Uruski, Irena Uruska, Stanisław Walkowicz (15 pkt.)
2. Feliks Basłyk, Jarosław Perkowski, Wojciech Wróblewski (16 pkt.)
3. Mirosław Piotrowski, Marzena Kundera, Teresa Idzikowska (16 pkt.)
4. Janusz Wilczyński, Agnieszka Wilczyńska, Dominika Bruździak (25 pkt.)
5. Czesław Ławrynowicz, Grzegorz Romanowski, Roman Drobniak (30 pkt.)
6. Leszek Król, Wanda Boczkowska, Ewa Matulka (33 pkt.)

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Data publikacji: 02.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.