Data dodania: 04.09.2017

III edycja programu stypendialnego Funduszu Natalii Partyki trwa

Fundusz Natalii Partyki w partnerstwie z siecią sklepów Biedronka uruchomił III edycję programu stypendialnego dla młodych zdolnych sportowców borykających się z trudnościami w rozwoju kariery.

To wyjątkowy program, który wspiera młodych, utalentowanych ludzi, którzy szukają dofinansowania swojego rozwoju sportowego. Każde stypendium w ramach funduszu to 10 tys. zł. na realizację jasno sprecyzowanych celów sportowych.

W dwóch edycjach Konkursu stypendia zdobyło 22 utalentowanych sportowców. W II edycji do grona stypendystów dołączyła długodystansowa pływaczka Justyna Burska, a Dominik Bury – młody Mistrz Polski 2016 w biegach narciarskich stylem klasycznym po raz drugi otrzymał wsparcie. Stypendyści Funduszu zostali również Bartosz Tyszkowski – zdobywca srebrnego medalu w pchnięciu kulą podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio oraz Maria Andrejczyk, która z sukcesem zakończyła udział w olimpiadzie w Brazylii, zajmując czwartą pozycję w konkursie rzutu oszczepem.

Kto może dostać stypendium z Funduszu Stypendialnego Natalii Partyki?
Sportowcy w wieku od 17 do 22 lat, którzy osiągają wysokie wyniki w sporcie na poziomie klasy sportowej odpowiedniej do ich kategorii wiekowej, w dyscyplinach indywidualnych lub grach zespołowych, w dyscyplinach olimpijskich lub paraolimpijskich.
Stypendium otrzymają kandydaci, którzy z różnych przyczyn mają problemy z rozwojem kariery, ale jednocześnie mają sprecyzowane cele sportowe.
Stypendia w wysokości 1000 zł miesięcznie będą wypłacane od listopada 2017 r. do sierpnia 2018 r. Kandydaci, prócz wypełnionego formularza zgłoszeniowego, muszą przesłać także 1-minutową prezentację wideo. Wnioski stypendialne należy składać do 26 września 2017 r.
Szczegółowe zasady przyznawania stypendiów, regulamin i wniosek o stypendium dostępne są na stronie www.fundusznataliipartyki.pl.
***
Dominik Bury. Junior równy seniorom
Dominik Bury to młody zawodnik z Istebnej. Pierwsze kroki na nartach stawiał pierwsze kroki mając zaledwie 10 lat. Ruchliwy, zawsze biegu, od dziecka marzył by zostać sportowcem. Profesjonalne treningi narciarskie rozpoczął w wieku 16 lat. Okazało się, że ma niebywały talent. Niedługo po tym zdobywa brązowy medal w Mistrzostwach Polski w narciarstwie klasycznym oraz 14 miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów.
- Na swojej drodze miałem wiele przeszkód, które musiałem pokonać, aby móc osiągać swoje cele oraz marzenia. Nie przestaję do nich dążyć nadal. Jestem pewien, że zanim świat uwierzy w nas, my sami musimy w siebie uwierzyć - mówi młody zawodnik.
W 2016 roku nie miał sobie równych w zawodach Mistrzostw Polski stylem klasycznym na 10 km. Jeszcze jako junior pokonał startujących seniorów, czym wywalczył złoty medal, zostając wraz z Justyną Kowalczyk mistrzem Polski. 2017 rok rozpoczął świetnym startem w Mistrzostwach świata w Lahti, zdobywają 10 miejsce w sprincie drużynowym stylem klasycznym. Obecnie, już jako członek kadry olimpijskiej Polski, szykuje się do startów w przyszłorocznych igrzyskach w Korei.
Dominik Bury jest beneficjentem Konkursu Stypendialnego Natalii Partyki.

Aleksandra Wólczyńska. Cel: złoto w Tokio
Na pierwszy trening zaprowadził ją tata. Liczył na to, że jego pasja spodoba się również córce. Nie myślał, że dziecięce hobby wkrótce doprowadzi ją medalu Mistrzostw Świata.
Pierwsze kroki na macie stawiała w klubie RCSZ „Olimpijczyk" Radom. Udział w treningach od początku wiązał się dla niej z licznymi wyrzeczeniami. Odległość pomiędzy klubem a jej miasteczkiem sprawiała, że sport pochłaniał większość jej wolnego czasu. Potrzebne były również środki finansowe i wsparcie rodziców, którzy dopasowali swój czas i zajęcia pod harmonogram treningów córki. Trafiła do gimnazjum sportowego w Kraśniku, następnie uczyła się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w tym samym mieście. Tam zdecydowała się zmienić barwy klubowe na L.U.K.S „Suples". Dzięki temu zagwarantowała sobie regularne treningi. Na macie spędza codziennie kilka godzin rano i popołudniu. Mieszka w internacie, by nie tracić czasu na dojazdy. Nie zwalnia nawet w weekendy.
Dzisiaj Ola kończy studia na Uniwersytecie Rzeszowskim i jak sama mówi, łączenie obowiązków studentki i zawodniczki to jedno z trudniejszych zadań, jakie przed nią stoi: - Czasami bywa naprawdę trudno, przez zawody i zgrupowania często mam nieobecności, na zaliczenia uczę się w trakcie obozów. Mimo tego nie wyobraża sobie rezygnacji ani ze sportu, ani ze zdobywania wykształcenia, to kwestia walki o własne marzenia - mówi Aleksandra.
Poważna kontuzja kręgosłupa, która przydarzyła jej się w zeszłym roku, sprawiła, że nad Aleksandrą zawisło widmo końca sportowej kariery. Przeszła poważną operację. Determinacją w dążeniu do zdrowia mogłaby obdzielić wielu pacjentów. Dzięki jej samozaparciu i dyscyplinie stanęła na nogi i wznowiła treningi. Nagrodą za wytrwałość były srebrny medal Mistrzostw Europy i brązowy medal Mistrzostw Świata.
Pytana o plany na przyszłość odpowiada zdecydowanie: - Złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.
Aleksandra Wólczyńska jest beneficjentką Konkursu Stypendialnego Natalii Partyki. Obecnie trwa nabór do jego III edycji. To wyjątkowy program, który wspiera młodych, utalentowanych ludzi, którzy szukają dofinansowania swojego rozwoju sportowego.
pr
Data publikacji: 04.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.