Data dodania: 05.09.2017

XIV Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych – II edycja

W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku trwa swoisty maraton żeglarski dla osób z niepełnosprawnością. W dniach od 31 sierpnia do 2 września rozegrano drugą edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych we współpracy z Mazurską Szkołą Żeglarstwa..
Z powodu zakazu startu w regatach nie wzięli udziału członkowie kadry narodowej. Wystartowało 20 załóg. Żeglarze ścigali się na sasankach.

Pogoda była zmienna. Najbardziej dopisała w czwartek - było sporo słońca, wiatr 3 – 4 B. Ponieważ było kilka nowych załóg przeprowadzono kilka wyścigów treningowych z zarefowanymi żaglami.

W piątek tuż po rozpoczęciu pierwszego wyścigu zaczęło padać i padało z różnym natężeniem do przerwy obiadowej. Na szczęście był wiatr 3 - 4 B i dzięki temu rozegrano trzy wyścigi. Po południu deszcz zamienił się w mżawkę, a wiatr osłabł do 2 B. Do kolacji rozegrano kolejne trzy wyścigi.

W ich wyniku pierwsze miejsce zajmował Jan Uruski. Drugi był Mirosław Piotrowski a trzeci Feliks Basłyk. Różnice punktowe między nimi były niewielkie i wszystko miało się rozstrzygnąć w wyścigach, które zgodnie z planem miały być rozegrane w sobotę. W ten dzień od rana także padało, ale najgorsze było to, że kompletnie nie było wiatru. Organizatorzy czekali do przerwy obiadowej, wyścigi były kilka razy odraczane, lecz wiatr się nie pojawił. W tej sytuacji po obiedzie odwołano planowane wyścigi.

Z powodu ciągłych opadów deszczu ceremonia zakończenia regat odbyła się w „Szklance". Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Nagrody wręczał Jan Gotto, prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik.

Organizatorzy zaprosili zawodników na trzecią edycję XIV Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, która zostanie rozegrana w dniach 8-10 września 2017 roku i czwartą edycję, zaplanowaną w terminie 29 września - 1 października 2017 roku.

Wyniki:
1. Jacek Niżygorocki, Robert Makarski, Halina Liczmańska (13 pkt.)
2. Michał Rutkowski, Katarzyna Kulig, Andrzej Oklej (18 pkt.)
3. Feliks Basłyk, Jarosław Perkowski, Wojciech Wróblewski (19 pkt.)
4. Jan Uruski, Irena Uruska, Stanisław Walkowicz (24 pkt.)
5. Janusz Wilczyński, Agnieszka Wilczyńska, Dominika Bruździak (26 pkt.)
6. Witold Zdański, Ewa Nazarowska, Tadeusz Węgrzyn (31 pkt.)

Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Data publikacji: 05.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.