Data dodania: 12.09.2017

III edycja XIV Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

W dniach 8-10 września w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano trzecią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych we współpracy z Mazurską Szkołą Żeglarstwa.

Z powodu zakazu startu w regatach nie wzięli udziału członkowie kadry narodowej. Żeglarze ścigali się na sasankach. Pogoda była zmienna. W piątek który był dniem treningowym padało, ale przeprowadzono zaplanowane treningi.

W sobotę od rana była znakomita pogoda - było ciepło, słonecznie i wiatr 3-4 B. Dzięki temu do przerwy obiadowej rozegrano trzy wyścigi. Dobrze żeglował Feliks Basłyk, który po ich rozegraniu miał 5 punktów. Drugi był Janusz Wilczyński, który miał 9 punktów. Po południu w dalszym ciągu były takie same znakomite warunki do żeglowania i do kolacji rozegrano kolejne trzy wyścigi. Nadal bardzo dobrze żeglował Basłyk, który po sześciu wyścigach miał tylko 9 punktów. Drugi był Wojciech Klim (26 punktów), a trzeci Janusz Wilczyński (28 punktów). Wydawało się, że Basłyk jest w wysokiej formie i jest pewnym zwycięzcą regat, gdyż zgodnie z regulaminem w niedzielę miano rozegrać nie więcej niż trzy wyścigi.

W niedzielę było w dalszym ciągu słonecznie, a wiatr osłabł do 3 B. Zgodnie z planem odbyły się trzy wyścigi. Rewelacyjnie żeglował Wilczyński i wygrał wszystkie z dużą przewagą nad konkurentami. Basłyk tego dnia żeglował słabo i we wszystkich biegach przecinał linię mety na ósmym miejscu. Po rozegraniu kompletu wyścigów i podliczeniu wyników regat (po 2 „odrzutkach") okazało się, że ma taką samą liczbę punktów jak Wilczyński, ale przegrał walkę o pierwsze miejsce, gdyż Wilczyński miał „4 jedynki", a on tylko „3 jedynki".
Walka o pierwsze sześć miejsc w końcowej klasyfikacji była bardzo zacięta, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe oraz książkowe. Nagrody wręczał Jan Gotto, rezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik. Organizatorzy zaprosili zawodników na czwartą edycję XIV Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, która zostanie rozegrana w dniach od 29 września do 1 października 2017 roku.

Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wyniki:
1. Janusz Wilczyński, Agnieszka Wilczyńska, Dominika Bruździak (17 pkt.)
2. Feliks Basłyk, Jarosław Perkowski, Andrzej Sienkiewicz (17 pkt.)
3. Wojciech Klim, Bohdan Maślany, Krzysztof Janik (25 pkt.)
4. Jan Uruski, Irena Uruska, Stanisław Walkowicz (27 pkt.)
5. Rafał Szklarz, Bogdan Pieńczykowski, Jan Nowak (31 pkt.)
6. Leszek Król, Ewa Matulka, Dariusz Kuśnierz (33 pkt.)

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Data publikacji: 12.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.