Data dodania: 18.09.2017

IV Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+

W dniach 15-17 września w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano kolejne regaty o randze mistrzostw krajowych. Organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Zainteresowanie regatami było duże – zgłosiło się 25 załóg.

Tydzień przed regatami wszyscy potwierdzili chęć udziału w nich, ale z powodu złych prognoz pogodowych, które zapowiadały zimno i intensywne deszcze 5 załóg nie przyjechało. W rezultacie wystartowało 20 załóg z różnych rejonów Polski (m.in. ze Śląska, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Warszawy, Gdańska, Słupska, Olsztyna i in..). Zgodnie z regulaminem każdy członek załogi miał powyżej 60 lat. Średni wiek trzyosobowej załogi oscylował w granicach około 200 lat. Było sporo osiemdziesięciolatków, a łączny wiek najstarszej załogi wyniósł ponad 220 lat! Wśród zawodników była spora grupa osób niepełnosprawnych.

Patronat nad regatami objął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, a mistrzostwa były współfinansowane przez ten Urząd. Jachtów i sprzętu do przeprowadzenia regat udzieliło bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej.

Pogoda była zmienna. W piątek, który był dniem treningowym był silny wiatr w szkwałach do 6 B i tylko niewiele załóg trenowało. W sobotę wbrew prognozom pogodowym (miało być bardzo mokro i zimno) od rana do obiadu było ciepło, dużo słońca, wiatr 2-4 B. Rozegrano trzy wyścigi. Po ich zakończeniu prowadziła załoga Sylwestra Pietruchy (4 punkty) przed załogą Andrzeja Szafranka (13 punktów). Trzecie miejsce zajmowały załogi Czesława Perlickiego i Jerzego Filipowicza (po 16 punktów).
Po południu pojawiło się więcej chmur, a wiatr osłabł do 2 B. Pomimo tego do wieczora odbyły się kolejne trzy wyścigi. Wysoką formę prezentowali Pietrucha (czwarte i 2 razy drugie miejsce) oraz Perlicki (siódme i 2 razy pierwsze miejsce). Nie było to niespodzianką, gdyż Perlicki był zwycięzcą drugich i trzecich Mistrzostw Polski, a Pietrucha w ubiegłorocznych mistrzostwach przegrał z nim walkę o pierwsze miejsce dopiero w ostatnim wyścigu i to zaledwie o pół metra.
Walka o czołowe miejsca miała się rozstrzygnąć w niedzielę, gdyż różnice punktowe między załogami zajmującymi miejsca w pierwszej dziesiątce były niewielkie.

Wieczorem był tradycyjny grill i śpiewy. Ton w śpiewaniu starych szant i nowych piosenek żeglarskich nadawali Andrzej Orłow i Arek Chomicki. W niedzielę planowano rozegrać trzy wyścigi, niestety od rana kompletnie nie było wiatru. Komisja sędziowska kilkakrotnie odraczała start do wyścigów i po godzinie dwunastej odwołano wyścigi. Była to słuszna decyzja, gdyż do wieczora była kompletna flauta.
Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Specjalne nagrody Komandora Regat dla najstarszej załogi otrzymała załoga Czesława Perlickiego, której sternik ma 83 lata! Każdy z zawodników otrzymał w drodze losowania nagrodę rzeczową. Wszyscy otrzymali kalendarze o tych regatach na 2018 rok, które tradycyjnie ufundował Andrzej Stegman. W imieniu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego nagrody wręczała Danuta Pszczółkowska.

Organizatorzy zaprosili zawodników na V Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+, które zostaną rozegrane w dniach 14-16 września 2018 roku. Komandor regat dziękuje wszystkim wolontariuszom za pomoc w ich przeprowadzeniu
Wyniki:
1. Sylwester Pietrucha, Adam Kochanowski, Tomasz Galarda ( 8 pkt.)
2. Czesław Perlicki, Jacek Ludwiczak, Tadeusz Bierć ( 17 pkt.)
3. Jerzy Filipowicz, Zbigniew Filipowicz, Bohdan Filipowicz ( 26 pkt.)
4. Andrzej Orłow, Elżbieta Orłow, Marek Gajda ( 27 pkt.)
5. Jerzy Uzarowicz, Krzysztof Pawlik, Eugeniusz Nikało ( 28 pkt.)
6. Ryszard Kwiatkowski, Barbara Podruczna-Mocarska, Andrzej Cyranowicz ( 31 pkt.)
7. Leszek Szeląg, Danuta Piotrowska, Mirosław Piotrowski ( 33 pkt.)
8. Waldemar Dużak, Arkadiusz Chomicki, Kazimierz Kulik ( 34 pkt.)
9. Andrzej Szafranek, Jerzy Henke, Andrzej Trepte ( 36 pkt.)

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Data publikacji: 18.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.