Data dodania: 23.09.2017

Nowa generacja weteranów zdobywa Gorce

Prawie 20 weteranów, reprezentujących nową generację, bierze udział w rehabilitacyjnym rajdzie górskim w Gorcach (woj. małopolskie). 23 września zamierzają zdobyć najwyższy szczyt tego pasma - Turbacz (1315 m n.p.m.). Wyprawa potrwa do poniedziałku, 25 września.

- Wśród uczestników rajdu są żołnierze, którzy walczyli i odnieśli rany w Iraku, Afganistanie i Bośni. To jest inna generacja weteranów niż ta, o której najczęściej myślimy słysząc słowo „weteran". To są osoby poszkodowane we współczesnych konfliktach zbrojnych. Przedział wiekowy uczestników naszego rajdu to 25 do 50 lat. Idą z nami także niepełnosprawni – powiedział PAP koordynator wyprawy chor. rez. Przemysław Wójtowicz.

Wójtowicz to weteran misji w Iraku i Afganistanie, snajper, ranny w operacji przeciw Talibom, były pomocnik dowódcy 1 Brygady Pancernej ds. rannych i poszkodowanych.

W wyprawie biorą udział zarówno weterani, którzy są na służbie, jak i renciści i emeryci. - Polskie prawo pozwala służyć w wojsku weteranom nawet najciężej rannym, to jest kategoria zdolnych z ograniczeniami. Polska jest jednym z nielicznych krajów z takim prawem – wyjaśnił koordynator.

Rajd „Weterani zdobywają Gorce" ma na celu rehabilitację zdrowotną żołnierzy walczących we współczesnych wojnach. - Nie chodzi o to, by dawać, ale by motywować i aktywizować. Chodzi o rehabilitację poprzez sport i rekreację – wyjaśnił Wójtowicz. Jak dodał niektórzy weterani wciąż cierpią na syndrom stresu pourazowego.

Pogoda i ogłoszone pogotowia przeciwpowodziowego w Małopolsce, nie sprzyjają górskim wycieczkom, jednak żołnierze są zdeterminowani, by zrealizować swój plan. Ich rajd nie zakończy się wejściem na Turbacz. Weterani w poniedziałek zakończą wyprawę, ale już nie w górach, a w Dobczycach, gdzie będą nurkować w miejscowym jeziorze.

Akcję „Weterani zdobywają Gorce" organizuje Stowarzyszenie Podwodnik, we współpracy z Fundacją Stratpoints. (PAP)

Beata Kołodziej
Data publikacji: 23.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.