Data dodania: 03.10.2017

IV Edycja XIV Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku, w dniach od 29 września do 1 października w rozegrano czwartą, a zarazem ostatnią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych we współpracy z Mazurską Szkołą Żeglarstwa.

Żeglarze ścigali się na sasankach. Przez cały czas trwania regat pogoda była znakomita. W piątek, który był dniem treningowym przeprowadzono wszystkie zaplanowane treningi.

W sobotę od rana było wprawdzie zimno, ale było słonecznie i wiatr 3-4 B. Dzięki temu do przerwy obiadowej rozegrano trzy wyścigi. Pod nieobecność członków kadry narodowej, którzy mieli zakaz startu, prowadził Jan Uruski (7 punktów) przed Jackiem Niżygorodzkim (9 punktów). Trzecie miejsce zajmował Mirosław Piotrowski (11 punktów), a czwarte Wojciech Klim (12 punktów).

Po południu w dalszym ciągu były takie same znakomite warunki do żeglowania i do kolacji rozegrano kolejne trzy wyścigi. Bardzo dobrze żeglował Wojciech Klim (pierwsze i dwa razy drugie miejsce), który tym samym został głównym faworytem do końcowego zwycięstwa. Do miejsca na podium pretendowało kilku zawodników (Basłyk, Piotrowski, Szeląg, Uruski, Wilczyński).

W niedzielę organizatorzy planowali rozegrać ostatnie trzy wyścigi. Od rana było w dalszym ciągu słonecznie, a wiatr miał siłę 3-4 B. Podczas rozgrywania drugiego wyścigu było kilka silnych szkwałów 5 B, kilka załóg żeglowało na granicy bezpieczeństwa i w tej sytuacji zapadła decyzja o odwołaniu ostatniego planowanego wyścigu.
Rewelacyjnie żeglował Wilczyński, który wygrał oba wyścigi i dzięki temu zajął drugie miejsce w końcowej klasyfikacji. Basłyk żeglował równo (czwarte i trzecie miejsce) i dzięki temu również stanął na podium. Walka o pierwsze sześć miejsc w końcowej klasyfikacji była bardzo zacięta, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe .

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe oraz książkowe. Puchar dla najlepszego sternika wszystkich edycji XIV Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych otrzymał Feliks Basłyk. Nagrody wręczał Jan Gott, prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik.

Zawody były dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Organizatorzy zaprosili zawodników na szkolenia, treningi oraz regaty bojerowe - jak tylko powstaną dobre warunki lodowe.

Wyniki IV edycji:
1. Wojciech Klim, Hanna Grzelka, Krzysztof Janik ( 11 pkt.)
2. Janusz Wilczyński, Agnieszka Wilczyńska, Iwona Grochulska ( 19 pkt.)
3. Feliks Basłyk, Jarosław Perkowski, Adam Zyskowski( 19 pkt.)
4. Leszek Szeląg, Teresa Idzikowska( 23 pkt.)
5. Mirosław Piotrowski, Mirosław Lisiczyński ( 24 pkt.)
6. Jan Uruski, Irena Uruska, Stanisław Walkowicz ( 30 pkt.)

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Data publikacji: 03.10.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.