Data dodania: 15.11.2017

W 2018 r. ponad 29 mln zł na wyczynowy sport osób z niepełnosprawnościami

Ponad 29 mln zł planuje przeznaczyć w 2018 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki na wyczynowy sport osób z niepełnosprawnościami . Środki mają być przeznaczone m.in. na szkolenia, nagrody,stypendia i inne świadczenia dla sportowców.

Dla porównania w 2017 r. na ten cel przekazano 25 mln 158 tys. zł, w 2015 r o 40 proc. mniej - 20 mln 949 tys. W pierwszym półroczu ze stypendiów skorzystało 248 sportowców.

Rzeczniczka Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Paulina Malinowska-Kowalczyk podkreśliła w rozmowie z PAP, że profesjonalny sport osób z niepełnosprawnościami jest w Polsce na wysokim poziomie. - Podczas igrzysk w Rio de Janeiro przywieźliśmy 39 medali, w tym 9 złotych. To świetny wynik, plasujemy się w pierwszej dziesiątce pod względem zdobytych medali, wśród ponad 150 krajów, które wystąpiły na igrzyskach - przypomniała.

Zwróciła uwagę, że sukcesy sportowców na igrzyskach przekładają się na postrzeganie zawodów z udziałem osób niepełnosprawnych. - Zmiana tego wizerunku nastąpiła najbardziej w ostatnich 10 latach. W 2016 r. mieliśmy pierwszą transmisję igrzysk paraolimpijskich na antenie TVP. Jednak sport osób z niepełnosprawnościami wymaga większej promocji, by zgłaszali się nowi ludzie, to szalenie istotne - powiedziała.

Rzeczniczka zaznaczyła, że osoby, które występują m.in. na paraolimpiadzie to profesjonaliści, którzy długo przygotowują się do zawodów. - Nam się zdarzają jeszcze takie przypadki, że ktoś przychodzi i chciałby pojechać na igrzyska. Oczywiście może to zrobić, ale musi włożyć w to mnóstwo wysiłku. Musi zdobyć punkty w zawodach, mistrzostwach świata, Europy, zawodach rangi pucharu świata, które zapewnią mu kwalifikację na igrzyska. Jeżeli chce się zdobywać medale, to trzeba się całkowicie poświęcić swojej dyscyplinie, podobnie jak inni zawodowi sportowcy - oświadczyła.

Malinowska-Kowalczyk zwróciła uwagę, że na igrzyskach paraolimpijskich zawodnicy są grupowani pod względem niepełnosprawności. - To ma wyrównać szanse na medal. Osoby z niepełnosprawnościami przechodzą specjalną komisją kwalifikacyjną. Np. zawodnik, który jest tetraplegikiem nie może ścigać się na torze pływackim z osobą, która nie ma jednej ręki, albo z osobą która jest niewidoma bądź niedowidząca - wyjaśniała.

Jak podkreśliła, sport pomaga osobom z niepełnosprawnościami w osiąganiu sukcesów. - Nie ważne czy ktoś uprawia sport wyczynowo, dla rehabilitacji, czy przyjemności. Sport pomaga osiągać sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Osoby, które uprawiają sport chcą się kształcić, podejmują trud pokonywania swoich barier - mówiła rzeczniczka.

Na sport powszechny osób z niepełnosprawnościami resort sportu planuje przeznaczyć w 2018 r. 18 mln 700 tys. zł. (w 2017 r. było to 18 mln zł). „Naszym celem jest zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnościami, która prowadzi do poprawy sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia" - podkreślił resort sportu. Z kolei na promocję sportu wśród osób z niepełnosprawnościami w 2018 r. MS chce przeznaczyć 700 tys. zł., czyli blisko 300 tys. więcej niż w roku poprzednim. (PAP)

Paweł Żebrowski, oprac. kat

Data publikacji: 15.11.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.