Data dodania: 11.12.2017

Sportowe zmagania w Dąbrowie Górniczej

W Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum w Dąbrowie Górniczej 5 grudnia odbyła się XVIII Paraspartakiada Śląska i Zagłębia. Wzięło w niej udział blisko 400 zawodników z 39 ośrodków z województwa śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i opolskiego.

Tradycyjnie już na początku Paraspartakiady nastąpiło zapalenie znicza olimpijskiego, a potem przez kilka godzin trwała dobra zabawa, występy artystyczne i zawody sportowe.

Zaszczytem dla organizatorów jest fakt, że po raz kolejny puchar dla zwycięskiej drużyny ufundował prezydent RP Andrzej Duda. Tym razem otrzymał go Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana de La Salle w Częstochowie.

Mnóstwo samochodów, autobusów na parkingu, przy wejściu tłumy. To naprawdę duża, znacząca dla regionu impreza, z długą już tradycją. W drzwiach powitały mnie dwie urocze „mikołajki", które skierowały mnie do szatni, a stamtąd do wielkiej hali sportowej. Była wypełniona po brzegi roześmianymi młodymi ludźmi, którzy tańczyli w rytm głośnej muzyki, zachęcani do tego przez kolorowo ubraną panią wodzirej. Po chwili prowadzący imprezę ksiądz Paweł Kempiński, diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych w diecezji sosnowieckiej, powitał przybyłych gości i przede wszystkim zawodników na XVIII Paraspartakiadzie Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali: biskup sosnowiecki ks. Grzegorz Kaszak oraz prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza. Powiat będziński reprezentował wicestarosta będziński Sebastian Szaleniec. Wśród zaproszonych gości byli również m.in. prezydenci miast Śląska i Zagłębia oraz inni przedstawiciele władz samorządowych regionu.

- W tym trudnym momencie życia, w jakim znajduje się osoba niepełnosprawna potrzebna jest im także radość. Oni tym żyją, oczekują na te zawody, cieszą się, że mogą brać w nich udział. To już kolejna spartakiada w moim życiu, od początku uczestniczę w tym wydarzeniu jak tylko tu nastałem. To okazja dla osób niepełnosprawnych na rozwój i chwilę radości, bo przecież oni ćwiczą przez cały rok, ciężko pracują, żeby tutaj wystąpić. Myślę, że uśmiech na twarzy zawodników to jest największa nagroda dla organizatorów tych zawodów. – powiedział biskup Grzegorz Kaszak.

Rozpoczęły się występy uroczych cheerleaderek oraz pary tancerzy, a następnie podziękowano wszystkim, którzy umożliwili zorganizowanie imprezy po raz kolejny. Potem odbył się uroczysty przemarsz zespołów i ich prezentacja.

- Stowarzyszenie Neuron działające przy V LO im. Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej organizuje spartakiadę od 2007 roku, a więc już po raz dziesiąty. Zaczęło się od takiej imprezy rodzinnej, a teraz mamy ponad czterystu zawodników z naszego regionu, ale i z innych stron Polski. Oczywiście do tego dochodzą opiekunowie i około 200 wolontariuszy, bez których nie udało by się zorganizować tak dużej imprezy. Nam chodziło głównie o integrację, dobrą zabawę, wymianę informacji i spotkanie w szerokim gronie. – stwierdził Bogdan Zandecki, przewodniczący Stowarzyszenia Neuron

Rozpoczęły się zmagania sportowe: tor przeszkód, rzuty ringo, dart a także dodatkowe konkurencje indywidualne, tylko dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich: wyścig po torze przeszkód na czas oraz rzuty do celu. Zawodnicy walczyli z wielkim zaangażowaniem, wkładając całe serce w konkurencje. Walczyli ze sobą na parkiecie, ale poza matami rozmawiali między sobą, cieszyli się swoją obecnością i udziałem w tej imprezie. Cały czas mogli liczyć na pomoc ze strony wolontariuszy, którzy ustawiali bramki, poprawiali sprzęt, pomagali w każdej sytuacji. W trakcie zmagań roznoszono pyszne drożdżówki i wodę, a więc można się było posilić i wzmocnić siły. W przerwach pomiędzy poszczególnymi konkurencjami uczestnicy brali udział w loterii nagród pocieszenia.

- Jestem pomysłodawcą tej imprezy. Zrodziła się taka idea 18 lat temu, a za organizację odpowiadają już inni: Stowarzyszenie Neuron i V LO w Dąbrowie Górniczej. Miałem możliwość pełnienia funkcji pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta w Sosnowcu i taka impreza okazała się bardzo potrzebna. Ona się rozrasta i już mamy zawodników z czterech województw, a planujemy zorganizować XX edycję jako ogólnopolską, jeśli nam środki pozwolą. Jest to znaczne przedsięwzięcie więc już od wakacji zaczynamy myśleć o organizacji: zdobywamy sponsorów, zabiegamy o poparcie władz i już planujemy co będzie się działo. Mamy sztab ludzi, którzy wiedzą co i jak, ale także szereg młodych ludzi – wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas aby pomagać nam w organizacji spartakiady. Dziękuję im za to bardzo szczególnie , bo dzisiaj jest Dzień Wolontariusza.- podziękował ksiądz Paweł Kempiński, duszpasterz osób niepełnosprawnych diecezji sosnowieckiej.

W klasyfikacji generalnej tym razem zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi w Mysłowicach. Każdy uczestnik wrócił do domu z pamiątkowym medalem i niezapomnianymi wrażeniami.

Głównym organizatorem tego integracyjnego przedsięwzięcia, poza Stowarzyszeniem Neuron i Duszpasterstwem Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej, były V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zaoyskiego w Dąbrowie Górniczej oraz dąbrowski CSiR.

Zobacz galerię...
Ewa Maj, fot. dabrowa-gornicza.pl, autorka
Data publikacji: 11.12.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.