Data dodania: 20.12.2017

Paraolimpiada: decyzja ws. występu Rosjan w Pjongczangu pod koniec stycznia

Pod koniec stycznia Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) podejmie decyzję w sprawie udziału Rosjan w zimowych igrzyskach sportowców niepełnosprawnych w Pjongczangu.

Decyzję podjął Komitet Wykonawczy IPC na posiedzeniu w Londynie. Rosyjski Komitet Paraolimpijski (RPC) jest od 7 sierpnia ubiegłego roku zawieszony ze względu na stosowanie niedozwolonego dopingu przez sportowców.

Rosjanie będą mogli wystąpić w igrzyskach paraolimpijskich w Pjongczangu w dniach 8-18 marca wtedy, gdy komitet uzyska ponownie swoje prawa. Aby to mogło nastąpić, strona rosyjska musi spełnić siedem warunków. Najważniejsze z nich, to odwieszenie Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA) oraz pełna akceptacja raportu kanadyjskiego prawnika Richarda Mc Larena.

Reprezentanci tego kraju zostali wykluczeni w 2016 roku z igrzysk XXXI olimpiady w Rio de Janeiro.

W dniach 9-25 lutego w Pjongczangu odbędą się igrzyska, w których - decyzją Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) - zabraknie reprezentacji Rosji. Niektórzy zawodnicy z tego kraju będą mogli startować pod flagą olimpijską.

Komisja Dyscyplinarna MKOl w ostatnich tygodniach w związku z zarzutem zorganizowanego procederu wielokrotnego łamania przepisów antydopingowych w 2014 roku ukarała łącznie 25 rosyjskich zawodników. Poza zakazem udziału w igrzyskach w przyszłości, anulowano też ich wyniki z ostatnich zimowych zmagań olimpijskich w Soczi, wskutek czego gospodarze imprezy stracili 11 z 33 zdobytych wówczas medali.

Według ustaleń McLarena, w latach 2011-15 w proceder było zamieszanych ponad 1000 rosyjskich sportowców. W połowie listopada br. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) podtrzymała zawieszenie rosyjskiego organu odpowiedzialnego za walkę z dopingiem (RUSADA). Podobnie w sprawie krajowych władz dyscypliny postąpiło Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). (PAP)

jej/ an/ krys/

Data publikacji: 20.12.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.