Data dodania: 07.05.2018

Ampfutbolowa kadra rozpoczęła w Dublinie drogę na Mundial

Reprezentacja Polski piłkarzy po amputacjach rozegrała pierwsze mecze od pamiętnych Mistrzostw Europy, na których biało-czerwoni zdobyli brązowe medale. Rozgrywane przy gorącym dopingu miejscowej Polonii mecze z Irlandią (4:2) i Anglią (0:2) były dla naszej kadry świetną okazją do sprawdzenia nowych zawodników i nowego ustawienia, w ramach przygotowań do październikowych Mistrzostw Świata.

Odbyły się one w ramach turnieju Citiwest Cup’18, 4-5 maja w Dublinie.

- Oczywiście chcieliśmy wygrać oba mecze, również ten z Anglią – wicemistrzem Europy, ale myślę, że mimo niekorzystnego rezultatu w naszej kadrze jest wielu wygranych tego turnieju, a my jako sztab szkoleniowy otrzymaliśmy odpowiedzi na ważne dla nas pytania – powiedział trener reprezentacji Polski Marek Dragosz – Pracujemy nad przemodelowaniem zespołu i te spotkania były dla nas pod tym względem ważne. Gratulacje dla wszystkich debiutantów i zawodników, którzy w kadrze do tej pory grali mniej. Chciałbym podziękować również polskim kibicom, bo gramy właśnie po to, żeby śpiewać hymn przed meczem, a w jego trakcie słyszeć głośny doping polskich trybun.

W meczu z doświadczoną reprezentacją Anglii Polacy zagrali niezłą pierwszą połowę, w której nie wykorzystali kilku dobrych sytuacji i stracili gola po samobójczym trafieniu obrońcy. Druga połowa była już zdecydowanie słabsza i to wicemistrzowie Europy dominowali na boisku, co przypieczętowali golem na 2:0 zdobytym w samej końcówce.

- Oba mecze były dla nas trudne. Nie jestem w pełni zadowolony ze swojego debiutu, ale liczę, że trener da mi jeszcze szansę w przyszłości. – powiedział debiutant Marcin Kusiński, obrońca Glorii Varsovia – Gra w naszej lidze jest dużo łatwiejsza niż na poziomie reprezentacji, co odczułem na własnej skórze. W Dublinie miałem dużo mniej miejsca na boisku i musiałem podejmować szybsze decyzje niż w rozgrywkach Amp Futbol Ekstraklasy. Niesamowici byli natomiast polscy kibice. którzy w meczu z gospodarzami dopingowali nas tak głośno, że czuliśmy się, jakbyśmy grali w Polsce. Szacunek dla irlandzkiej Polonii, dziękujemy!

Początek meczu z Irlandią (70. mecz ampfutbolowej reprezentacji Polski) wyraźnie pokazał, że Polakom bardzo zależało na zatarciu złego wrażenia z pierwszego spotkania. Po kilku pięknie rozgranych akcjach biało-czerwoni już w 20 minucie meczu prowadzili 3:0 (gole Kapłona, Dobkowskiego i Łastowskiego). Jednak chwila dekoncentracji sprawiła, że jeszcze przed przerwą gospodarze zdobyli dwa gole i Polacy znowu nie mogli być pewni zwycięstwa. W drugiej połowie mecz toczył się akcja za akcję, ale to nasi zawodnicy postawili „kropkę nad i” i po strzale Bartosza Łastowskiego wygrali ostatecznie 4:2. W obu meczach w roli środkowego pomocnika sprawdzany był zaledwie 17-letni Krystian Kapłon.

- W Dublinie grało mi się bardzo dobrze, grałem na zupełnie nowej pozycji, ale trener przygotował mnie do tej zmiany – komentował zaraz po zwycięskim meczu Krystian Kapłon – Turniej oceniam pozytywnie. Był to dla nas świetny test przed mistrzostwami i okazja do sprawdzenia nowych zawodników. Widać było, że debiutanci czuli presję gry z orzełkiem na piersi, ale ich występy oceniam pozytywnie – dodał jeden z najmłodszych, ale też najbardziej doświadczonych zawodników, którzy znaleźli się w kadrze na ten turniej.

Kapłon nie był najmłodszym z Polaków, ponieważ w meczu z Irlandią w naszej kadrze zadebiutował Igor Woźniak – 16-letni bramkarz Mistrza Polski – Husarii Kraków, który pojawił się na boisku w przerwie spotkania.

- Jestem szczęśliwy, ponieważ udało mi się zadebiutować w reprezentacji Polski w tak młodym wieku. – powiedział Woźniak – Na pewno zapamiętam to uczucie do końca życia, tym bardziej że wygraliśmy, a ja nie puściłem żadnego gola. Irlandia zagrała dobry mecz, ale my jak zawsze włożyliśmy w grę serducho i wyszarpaliśmy to zwycięstwo!

Polska v Anglia 0:2 (0:1)

skład Polaków: Jakub Popławski – Mariusz Krzempek, Rafał Bieńkowski, Dawid Dobkowski, Krystian Kapłon, Bartosz Łastowski, Jakub Kożuch

grali również: Adrian Stanecki, Sebastian Ziółkowski, Krzysztof Wrona

Irlandia v Polska 2:4 (2:3)

skład Polaków: Jakub Popławski – Mariusz Krzempek, Krzysztof Wrona, Adrian Stanecki, Krystian Kapłon, Bartosz Łastowski, Dawid Dobkowski

grali również: Igor Woźniak, Sebastian Ziółkowski, Rafał Bieńkowski, Marcin Kusiński, Jakub Kożuch

gole dla Polski:
Krystian Kapłon (asysta Bartosz Łastowski)
Dawid Dobkowski(asysta Bartosz Łastowski)
Bartosz Łastowski (bez asysty)
Bartosz Łastowski (bez asysty)

Partner Główny Reprezentacji Polski: Grupa ENERGA

Oficjalni Sponsorzy: OSHEE i Robert Lewandowski

Partner Medyczny: Ottobock Polska

Partnerzy: PZPN i Pentagon Research

Oficjalni Dostawcy: Clifford Chance, Mikirad, Uhlsport

Udział reprezentacji Polski w turnieju dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki

pr, fot. Paula Duda

 Zobacz galerię...

Data publikacji: 07.05.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.