Data dodania: 07.05.2018

Otwarcie sezonu letniego 2018 żeglarzy z niepełnosprawnością

Organizatorami cyklu imprez, które odbyły się w Giżycku w terminie 29 kwietnia do 3 maja była Mazurska Szkoła Żeglarstwa we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych. Gościny i sprzętu udzieliło jak zwykle Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Przedsięwzięcia odbyły się bez jakiegokolwiek dofinansowania ze środków publicznych.

Przez cały czas inauguracji sezonu pogoda była znakomita. Było słonecznie i bardzo ciepło. W sobotę i w niedzielę żeglowano rekreacyjnie.

W poniedziałek żeglarze wzięli udział w tradycyjnym, organizowanym przez władze miasta „Wielkim Otwarciu Sezonu 2018 i Paradzie Jednostek Pływających”. O godzinie 12.00 na Kanale Giżyckim nastąpiło oficjalne otwarcie mostu obrotowego dla żeglugi i rozpoczęła się parada.
W tym roku aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości żeglarze w historycznych strojach wzięli udział w paradzie pod hasłem „Niepodległa”. Otrzymali duże brawa od wielotysięcznej widowni i w tradycyjnym „Konkursie na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę” zajęli trzecie miejsce. Impreza była transmitowana przez media ogólnopolskie.

Następnie w dniach 2-3 maja rozegrano X Integracyjne Regaty Żeglarskie Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa. Ponieważ pogoda w tym roku w pełni dopisała to - uwzględniając sugestie zawodników - zamiast typowych wielu wyścigów „po śledziu” lub „po trójkącie” rozegrano kilka wyścigów długodystansowych.

W środę rozegrano jeden wyścig, który wygrał Krzysztof Płoszyński, drugi był Waldemar Woźniak a trzeci Cezary Milecki. Wieczorem był tradycyjny wieczór przy grilul.

W czwartek rozegrano kolejne dwa wyścigi. Pierwszy wygrał Waldemar Woźniak przed Feliksem Basłykiem i Adamem Wójtowiczem. W drugim ponownie zwyciężył Waldemar Woźniak. Drugi był Adam Wójtowicz, a trzeci Krzysztof Płoszyński, który o włos pokonał Cezarego Mileckiego.

Miało to duże znaczenie, gdyż dzięki temu zrównał się w klasyfikacji z Adamem Wójtowiczem, ale - mając jedynkę w pierwszym wyścigu - zajął drugie miejsce w końcowej klasyfikacji.

Sędzią głównym regat był Jan Gotto. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Organizatorzy zaprosili zawodników na XXIV Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, które zostaną rozegrane w dniach 25-28 czerwca br.

Wyniki regat

1. Waldemar Woźniak, Marzena Kundera (4 pkt.)
2. Krzysztof Płoszyński, Agnieszka Godlewska, Krzysztof Tkacz (9 pkt.)
3. Adam Wójtowicz, Andrzej Oklej, Jakub Chyc (9 pkt.)
4. Cezary Milecki, Elżbieta Milecka, Mariusz Chyc (11 pkt.)
5. Feliks Basłyk, Renata Wądołowska, Jakub Wądołowski, Ireneusz Wądołowski (13 pkt.)
6. Dariusz Kuśnierz, Marcin Ścioch, Anna Ścioch, Gabriela Ścioch (26 pkt.)

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Zobacz galerię...

Data publikacji: 07.05.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.