Data dodania: 27.04.2018

Sezon wycieczkowy rozpoczęty

Uczestnicy Warsztatu  Terapii Zajęciowej w Kuźnicy Grabowskiej, prowadzonego przez Fundację Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” z Kalisza, wybrali się na jednodniową wycieczkę na Jasną Górę do Częstochowy.

Z Kuźnicy Grabowskiej do Częstochowy

18 kwietnia przy pięknej pogodzie wyruszyliśmy w drogę wynajętym autokarem. W Częstochowie przywitał nas pan Przemek – przewodnik, który oprowadził naszą grupę po najciekawszych miejscach sanktuarium na Jasnej Górze. Zwiedziliśmy Salę Rycerską, Bazylikę Jasnogórską oraz Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej i Skarbiec.

Zgłoszenie przybycia grupy i zapotrzebowania na przewodnika dokonaliśmy w Jasnogórskim Centrum Informacji, już kilka dni wcześniej. Trasa musiała być dostosowana do możliwości naszych uczestników. Z osobami na wózkach inwalidzkich mogliśmy wjechać do Kaplicy Matki Bożej, Bazyliki Jasnogórskiej, Arsenału, Bastionu św. Rocha. W pozostałych obiektach brak udogodnień dla osób niepełnosprawnych, dlatego musieliśmy zrezygnować z grupowego zwiedzania.

Wszyscy godnie  zachowali się ze względu na sakralny charakter miejsca oraz godnie reprezentowaliśmy naszą placówkę.

Kolejnym punktem naszego wyjazdu był wspólny posiłek w Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II. Po obiedzie udaliśmy się na uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej, i mszę św. Po nabożeństwach mieliśmy czas wolny, tzn. w mniejszych grupach z opiekunami mogliśmy spacerować po Jasnej Górze lub pójść na spacer do centrum miasta, pozwiedzać  miejsca mniej znane lub napić się kawy i zjeść pyszne lody.

Zmęczeni, ale przeszczęśliwi wróciliśmy do domów w godzinach wieczornych.

Tym razem do Gniezna I Biskupina

Wiosna w pełni... I dlatego uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Doruchowie z Fundacji „Miłosierdzie” w Kaliszu postanowili to wykorzystać wyjeżdżając w dniu 23 kwietnia na jednodniową wycieczkę do Gniezna i Biskupina.

Wyjazd rozpoczął się wcześnie rano niezbyt ładną pogodą, jednak na miejscu przywitała nas piękna pogoda. W pierwszej kolejności zwidzieliśmy Katedrę Gnieźnieńską, która w pełni ukazuje życie patrona Polski, św. Wojciecha. Mogliśmy zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie pochodzące z XII w. oraz Relikwiarz św. Wojciecha

Nowością dla uczestników WTZ okazały się słuchawki założone na uszy, dzięki którym słuchaliśmy przewodnika.

Następnie przejechaliśmy do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie zwiedzając osady mieszczące się na jego terenie. Największą atrakcją dla uczestników okazał się rejs po Jeziorze Biskupińskim statkiem „Diabeł Wenecki''.

Naszą wycieczkę zakończyliśmy przepysznym obiadem w pobliskiej karczmie, po którym nastąpił powrót do domu.

Tekst i fot. Fundacja „Miłosierdzie”

Zobacz galerię...

Data publikacji: 27.04.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.