Data dodania: 19.05.2018

Juniorzy z rekordami, medalami i Otylią

122 zawodników z 23 klubów wzięło udział w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych. Kciuki za rywalizujących trzymała Otylia Jędrzejczak, która objęła patronat sportowy nad zawodami.

Pływackie święto odbyło się 11-13 maja w Krakowie. Jego organizatorem był Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start, a współorganizatorem – Integracyjny Klub Sportowy Druga Strona Sportu Kraków.

− Miasto nie gościło wydarzenia tej rangi od dawna. Dostaliśmy szansę, do której przygotowywaliśmy się przez rok. Mieliśmy liczną komisję sędziowską, sędziego głównego sprowadziliśmy ze Szwecji. Od wielu osób usłyszeliśmy, że to była najlepiej zorganizowana impreza pływacka, w jakiej startowali w ostatnim czasie, pojawiły się porównania z MP seniorów − powiedział Grzegorz Kubis, prezes zarządu IKS DSS Kraków.

Niespodziankę dla młodych sportowców stanowiło spotkanie z Otylią Jędrzejczak. Zawody otworzył członek zarządu PZNS Start Marcel Jarosławski. Rywalizacji przyglądali się m.in. prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i prezes zarządu PZSN Start Łukasz Szeliga, a także pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych Bogdan Dąsal. Na zaproszenie organizatorów przyjechał Kamil Rzetelski, który w grudniu ubiegłego roku zdobył 2 medale podczas mistrzostw świata w Meksyku. Wówczas wywalczył srebro na 50 m stylem dowolnym oraz brąz na 100 m stylem dowolnym. Przebieg zmagań na pływalni AWF komentował niezawodny w tej roli Krzysztof Głombowicz.

Mistrzowie kraju zostali wyłonieni w trzech kategoriach wiekowych: A (juniorzy starsi, roczniki 2000-2001), B (juniorzy, roczniki 2002-2005) oraz C (juniorzy młodsi, roczniki 2006 i młodsi). Uczestnicy rywalizowali w stylu dowolnym, klasycznym, motylkowym, zmiennym oraz grzbietowym. Do pokonania były dystanse 50, 100, 150, 200 i 400 m, a sztafety miały do przepłynięcia 4 x 50 m i 4 x 100 m.

- Przyjechały kluby z całego kraju, w tym czteroipółletnia zawodniczka. Padło wiele życiowych rekordów i bardzo obiecujących wyników. Często w tym sporcie nie ma nagród, a my wręczyliśmy ich sporo, ponieważ wsparli nas prywatni sponsorzy. Zapewniliśmy też zwiedzanie Krakowa dla niepełnosprawnych. W tej wycieczce wzięło udział prawie 50 osób, które były zachwycone inicjatywą i miastem − powiedział Grzegorz Kubis.

Marcin Gazda, fot. organizatorzy

 Zobacz galerię...

Data publikacji: 19.05.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.