Data dodania: 28.05.2018

Żeglarze z niepełnosprawnością zwycięzcami regat „Na 100 lat Niepodległej”!

XIX Giżyckie Regaty Żeglarskie Rząd - Samorząd pod hasłem „Na 100 lat Niepodległej” zostały rozegrane 26 maja na jeziorze Niegocin. W imprezie tradycyjnie wzięli udział przedstawiciele ministerstw i instytucji rządowych, samorządowcy z Warmii i Mazur oraz innych regionów Polski, przedstawiciele gmin partnerskich i zaprzyjaźnionych.

Portem regat była Ekomarina Giżycko. Jedenastoosobowe załogi ścigały się na jachtach klasy „DZ”. Ponieważ liczba załóg była ograniczona, żeglarze z niepełnosprawnością startowali w jednej załodze razem z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Większość tej załogi stanowili członkowie Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa i Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sternikiem załogi był Waldemar Woźniak – członek kadry narodowej żeglarzy z niepełnosprawnością. Startowali na „Pierwszej Szklance”.

Pogoda była zmienna. Od rana intensywnie padało, nie było wiatru i organizatorzy obawiali się o przebieg regat. Na szczęście około godziny 9.30 przestało padać. Burze przechodziły bokiem i tylko okresami trochę „kropiło”. Było pochmurno, ale momentami były nawet przebłyski słońca.

Zgodnie z programem regat odbyły się 4 wyścigi – 2 na wiosłach i 2 na żaglach. Zwycięstwo żeglarzy z ńiepełnosprawnością było bezapelacyjne. Wygrali wszystkie wyścigi. Pierwszym z nich był wyścig indywidualny, klasyfikowany na wiosłach „na czas” na kanale portowym wzdłuż mola, na dystansie 500 metrów. Wygrali go z przewagą 24 sekund nad drugą załogą. Drugi wyścig na wiosłach ze startu wspólnego na jeziorze Niegocin również wygrali ze sporą przewagą.

Jednakże prawdziwym nokautem dla konkurentów były trzeci i czwarty wyścig, które odbywały się na żaglach. Oba wygrali z dużą przewagą (ponad 100 metrów).

Zwycięzcy otrzymali okazałe puchary, medale i dyplomy, oraz upominki i sękacze.

Regaty zabezpieczały jednostki MOPR, policji i straży pożarnej.

Wyniki regat:

1. Łączona załoga reprezentująca: PZŻN / Mazurską Szkołę Żeglarstwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Obrony Narodowej, w składzie: Waldemar Woźniak, Wiesław Nowakowski, Jerzy Miłosz, Iwona Godala, Ryszard Froń, Andrzej Dziekoński, Józef Doniuk, Jan Gotto, Tomasz Dorbach, Krzysztof Płoszyński

2. Załoga reprezentująca Sołectwo - Gminę Giżycko i Gminę Giżycko w składzie: Grzegorz Kaczmarski, Emilia Czarniecka, Barbara Niedziejko, Eugeniusz Maczuga, Ryszard Matyjasek, Mirosław Antoniak, Rafał Melnyk, Karol Gawlicki, Jan Piech 

3. Załoga reprezentująca Inspekcję Ochrony Środowiska oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych w składzie: Marek Haliniak, Robert Jarosz, Adam Polak, Andrzej Okoczuk, Andrzej Parafiniuk, Jacek Martun, Rafał Górynowicz, Cezary Markiricz, Adam Mickiewicz, Dariusz Kłaczko, Leszek Karski

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, w szczególności żeglarzom z niepełnosprawnością!

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Zobacz galerię...

Data publikacji: 28.05.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.