Data dodania: 14.06.2018

Rynek na sportowo. Droga do zwycięstwa

Mecz siatkówki z udziałem drużyny gwiazd oraz wyjątkowe pokazy sportowe - to tylko część atrakcji przygotowanych w ramach 15. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”. Wydarzenie odbyło się zgodnie z tradycją na Rynku Głównym w Krakowie, a zostało zorganizowane przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz TVP. 

IKS Atak Elbląg wygrał 2:0 z drużyną gwiazd. W jej składzie wystąpili m.in. Paweł Domagała, Piotr Głowacki, Mariusz Kałamaga, Radosław Krzyżowski, Mateusz Ligocki, Przemysław Saleta, Maciej Zakościelny oraz Zbigniew Zamachowski. Choć 10 czerwca wynik siatkarskiego meczu nie był najważniejszy, to żadna z ekip nie dawała za wygraną. Żar lejący się z nieba nie sprzyjał zawodnikom, ale na boisku obok Sukiennic nie zabrakło sportowych emocji. Publiczność raz po raz doceniała efektowne wymiany piłek czy pełne poświęceń zagrania w ataku i obronie. Drużynie gwiazd nie można było odmówić ambicji, ale to nie wystarczyło, aby pokonać zawodników z niepełnosprawnościami.

Siatkarski mecz stanowił kulminację sportowego święta. Wcześniej, przez kilka godzin, trwały pokazy wybranych dyscyplin. W programie znalazły się m.in. drifting, goalball, koszykówka na wózkach, podnoszenie ciężarów, rugby na wózkach, szermierka na wózkach czy tenis stołowy. Na Rynku Głównym obecni byli sportowcy z niepełnosprawnościami i goście. W tym gronie znaleźli się m.in. sztangista, medalista olimpijski Bartłomiej Bonk, fechmistrz na wózku, medalista paraolimpijski Adrian Castro, alpinista poruszający się o kulach Krzysztof Gardaś, jedyny na świecie drifter i rajdowiec samochodowy prowadzący stopą Bartosz Ostałowski oraz paraolimpijczyk i konstruktor terenowych rowerów z napędem ręcznym Jarosław Rola. Rozmowy z nimi przeprowadzili Krzysztof Głombowicz oraz Michał Olszański, który w meczu siatkarskim wystąpił w ekipie gwiazd.

Promocja sportu

Osoby zgromadzone na Rynku Głównym dowiedziały się o licznych sukcesach sportowców z niepełnosprawnościami. Nie zabrakło wątków związanych z brązowym medalem zdobytym przez Igora Sikorskiego podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu. 27-latek skupił się nie tylko na narciarstwie alpejskim. Wózkowiczów zaprosił do udziału w bezpłatnych szkoleniach sitwake’owych. Szczegóły można znaleźć na stronie projektu Avalon Extreme.

− Impreza na Rynku jest absolutnie wyjątkowa, to jedno z największych wydarzeń związanych z niepełnosprawnością w Polsce. Cieszę się, że tutaj tak mocno promowane są różne dyscypliny i mogę w tym uczestniczyć. Dla osób niepełnosprawnych bardzo ważne jest, żeby w życiu mieć jakąś pasję. Chwała Pani Annie, że organizuje ten event i nas zaprasza − powiedział „NS” Igor Sikorski.

W maju w Berck-Sur-Mer (Francja) zostały zorganizowane Otwarte Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów. Justyna Kozdryk wróciła z nich z dwoma medalami, złotym oraz srebrnym w kategorii wagowej do 45 kg. W „Zwyciężać Mimo Wszystko” wzięła udział po raz kolejny. − To jest fantastyczne ze względu na integrację. Nie ma podziału na niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Jesteśmy ludźmi, wszyscy jesteśmy równi, więc inne miasta powinny korzystać i brać z tego przykład − powiedziała utytułowana sztangistka.

Z kolei Adam Stromidło stwierdził, że krakowska impreza ma olbrzymie znaczenie dla promocji sportu osób z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy i turyści nie tylko poznają osiągnięcia wybitnych zawodników, w tym walkę z przeciwnościami losu. Często mogą też po raz pierwszy zobaczyć na żywo daną dyscyplinę. − To wydarzenie pokazuje też, że my nie potrzebujemy żadnego współczucia, jedynie wsparcia w danym obszarze życia codziennego. Ważna jest edukacja, żeby do niepełnosprawności podchodzić w sposób całkowicie naturalny. Pamiętam moją młodość, kiedy migając na ulicy, byłem postrzegany jako osoba dziwna, z innej planety. Cieszę się, że te czasy mijają bezpowrotnie, m.in. dzięki takim imprezom – podsumował prezes Oddziału Małopolskiego Polskiego Związku Głuchych w Krakowie.

Tekst i fot. Marcin Gazda

Zobacz galerię...

Data publikacji: 14.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.