Data dodania: 26.06.2018

XV Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

W terminie 23-24  czerwca w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej (MCŻiTW) w Giżycku rozegrano jubileuszową edycję tej imprezy, pomimo odmowy jej dofinansowania przez PFRON. Regaty odbyły się dzięki temu, że gościny i sprzętu  udzieliło bezpłatnie MCŻiTW Giżycko, a cała kadra pracowała na zasadzie wolontariatu.

Organizatorami byli Mazurska Szkoła Żeglarstwa i Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. W regatach nie wzięło udziału kilku czołowych żeglarzy, członków kadry narodowej żeglarzy z niepełnosprawnością, którzy startowali w tym czasie z sukcesami (Piotr Cichocki zdobył złoty medal, a Waldemar Woźniak brązowy medal) na Mistrzostwach Europy EUROSAF, które zostały rozegrane w dniach 16-24 czerwca w Kilonii.

Przez cały czas trwania imprezy pogoda była dobra. Sobota była dniem treningowym. W niedzielę wyścigi rozpoczęto wcześnie rano. Było pochmurno, ale nie padało, pojawiało się trochę słońca, wiatr 2-3 B.

Do przerwy obiadowej rozegrano trzy wyścigi. Dwa pierwsze wygrał Michał Maculewicz przed Jarosławem Zastawskim. W trzecim zwyciężyła Marta Markuszewska przed Grzegorzem Włochowiczem. Gdy kończono trzeci wyścig siła wiatru wzrosła do 5-6 B. Ponieważ po rozegraniu trzech wyścigów wielu zawodników miało zbliżoną liczbę punktów zapowiadała się zażarta walka o podium w ostatnich wyścigach.

Po przerwie nastąpiła zamiana jachtów i przy wietrze 3-4 B rozegrano kolejne dwa wyścigi. Czwarty wygrał Włochowicz przed Martą Markuszewską, a piąty Marta Markuszewska przed Feliksem Basłykiem. Walka o miejsca w pierwszej szóstce trwała do ostatniego wyścigu, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe w końcowej klasyfikacji regat.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Nagrody wręczał Jan Gotto, prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik. Komandor regat dziękuje wszystkim wolontariuszom, a szczególnie Komisji Sędziowskiej i ratownikom zabezpieczającym regaty.

Wyniki XV Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych:

  1. Marta Markuszewska, Tomasz Markuszewski, Anna Kwiatkowska (8 pkt)
  2. Michał Maculewicz, Paweł Dziubak, Michał Dąbrych (10 pkt)
  3. Grzegorz Włochowicz, Agata Grzybowska, Andrzej Oklej (10 pkt)
  4. Jarosław Zastawski, Marzena Kundera, Halina Gradek (12 pkt)
  5. Feliks Basłyk, Ireneusz Wądołowski, Kamil Winicki  (15 pkt)
  6. Cezary Milecki, Elżbieta Milecka, Grażyna Pieczonka (20 pkt)

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Zobacz galerię...

Data publikacji: 26.06.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.