Data dodania: 29.06.2018

XXIV Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością

W Międzynarodowym Centrum żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku 25-28 czerwca  rozegrano kolejne Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. To jedne z najstarszych tego typu regat na świecie. Głównym organizatorem była Mazurska szkoła Żeglarstwa, a współorganizatorem Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Przez cały czas trwania regat pogoda była idealna. Było ciepło, sporo słońca, nie padało. Nie zabrakło także wiatru dzięki czemu rozegrano aż 11 wyścigów finałowych. Poniedziałek był dniem treningowym.

We wtorek do obiadu rozegrano wyścigi eliminacyjne, w wyniku których do grupy A zakwalifikowano 20 załóg, a do grupy B 10 załóg. Po obiedzie do kolacji rozegrano pierwsze 3 wyścigi finałowe. Zawodnicy grupy A ścigali się na Sasankach, a zawodnicy grupy B na jachtach klasy Nash.

Obserwatorzy typowali, że w grupie A walka o zwycięstwo rozegra się między trzema załogami, których sternikami byli Waldemar Woźniak, Olga Górnaś-Grudzień i Marian Zakowicz - członkowie kadry narodowej Polski żeglarzy z ńiepełnosprawnością. Właśnie wrócili z Mistrzostw Europy zakończonych w niedzielę w Kilonii, gdzie startowali z sukcesami – Waldemar Woźniak zdobył brązowy medal.

Typowania okazały się trafne. Pierwsze dwa wyścigi wygrał zdecydowanie Waldemar Woźniak. Po pierwszym dniu regat w grupie A prowadził Waldemar Woźniak (4 pkt) przed Olgą Górnaś-Grudzień (9 pkt). Trzecie miejsce zajmował Marian Zakowicz (14 pkt), gdyż został zablokowany w pierwszym wyścigu i zajął  w nim dopiero 7 miejsce.

W grupie B prowadził Feliks Basłyk (4 pkt) przed Dariuszem Kuśnierzem (6 pkt). Trzecie miejsce zajmował Wojciech Woś (12 pkt.).

W środę do przerwy obiadowej przeprowadzono następne 3 wyścigi. Po ich rozegraniu w grupie A ciągle prowadził Waldemar Woźniak (11 pkt). Marian Zakowicz żeglował doskonale i zaczął odrabiać straty – w czwartym i  szóstym wyścigu zwyciężył, w piątym był drugi. Dzięki temu z dorobkiem  18 punktów zajmował drugie miejsce. Olga Górnaś-Grudzień miała wpadkę w szóstym wyścigu i z dorobkiem 24 punktów zajmowała trzecie miejsce.

W grupie B prowadzenie utrzymał Feliks Basłyk (11 pkt). Drugie miejsce tuż za nim zajmował Dariusz Kuśnierz (12 pkt), a trzecie Jaromir Szczepański (20 pkt.).

Po przerwie obiadowej do kolacji rozegrano kolejne 3 wyścigi. W ich wyniku w grupie A Woźniak miał na swoim koncie 23 punkty, Zakowicz 24, a Olga Górnaś-Grudzień 31 punktów. W grupie B na prowadzenie wysunął się Dariusz Kuśnierz (19 pkt), drugi był Feliks Basłyk (24 pkt) a trzeci Jaromir Szczepański (26 pkt)

Ponieważ były to sumy punktów bez odrzutek i różnice były minimalne zapowiadała się pasjonująca walka o zwycięstwo w ostatnich trzech wyścigach, które miały się odbyć w czwartek. Tego dnia w dwóch pierwszych wyścigach jako pierwsza przekraczała linię mety Olga Górnaś-Grudzień, a tuż za nią meldował się na mecie Waldemar Woźniak. Zakowicz żeglował słabo (4 i 8 miejsce). Wszystko miało się rozstrzygnąć w ostatnim wyścigu.

Wszyscy uczestnicy regat byli tak podekscytowani, że popełnili pierwszy w tych zawodach zbiorowy falstart. Zanim załogi powróciły na linię startu aby ponownie rozpocząć wyścig przyszedł szkwał 6 B, komisja sędziowska podjęła decyzję o zakończeniu regat i nakazała Sasankom spłynięcie do portu. Odbył się jedynie ostatni, dwunasty wyścig na Nashach, które są jednostkami mieczowo-balastowymi.

Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez PFRON i stałego sponsora Mistrzostw - firmę BUDIMEX SA oraz Firmę HORNET, która ufundowała sztormiaki i worki żeglarskie. Nagrody wręczał Janusz Surmacz - dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON. Regaty filmowała ekipa TVN 24. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wyniki XXIV Mistrzostw Polski Żeglarzy Z niepełnosprawnością:

Grupa A

 1. Waldemar Woźniak, Marzena Kundera, Mirosław Szafarz (17 pkt)
 2. Olga Górnaś-Grudzień, Wiesław Wolsza, Marek Bagiński (20 pkt)
 3. Marian Zakowicz, Leszek Król, Halina Grabek (21 pkt)
 4. Grzegorz Włochowicz, Agata Grzybowska, Marcin Chuderski (50 pkt)
 5. Michał Rutkowski, Andrzej Oklej, Aleksandra Grzenia (54 pkt)
 6. Roman Drobniak, Ewa Nazarowska, Eugeniusz Śpiewak (63 pkt)

Grupa B

 1. Dariusz Kuśnierz, Katarzyna Pszczółkowska, Ewa Matulka (20 pkt)
 2. Feliks Basłyk, Jarosław Perkowski, Jakub Wądołowski (23 pkt)
 3. Jaromir Szczepański, Ryszard Kwietniewski, Andrzej Maciejewski (26 pkt)
 4. Wojciech Woś, Natalia Dominik, Arkadiusz Głód (31 pkt)
 5. Joanna Urbańska, Anna Kwiecińska, Karolina Brzozowska (46 pkt)
 6. Lilianna Prześlica, Anna Świderek, Agnieszka Chłopaś (51 pkt)

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Tak żegluje kadra!: https://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/polska-i-swiat-na-wodzie-bez-barier,850036.html

Zobacz galerię...

Data publikacji: 29.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.