Data dodania: 03.07.2018

XIV Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych - Memoriał Eugeniusza Wilczyńskiego

W terminie 29 czerwca – 1 lipca w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku kolejny raz odbyła się największa w Europie impreza żeglarska dla osób z niepełnosprawnością. W tym roku wzięło w niej udział 300 uczestników, którzy pod opieką kilkudziesięciu instruktorów i wolontariuszy na kilkudziesięciu różnorodnych jachtach przez 3 dni uczyli się żeglarstwa.

Współorganizatorem imprezy był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych, a sternikami jachtów byli w większości zawodnicy ukończonych dzień wcześniej XXIV Mistrzostw Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Wszyscy sternicy i ratownicy pracowali na zasadzie wolontariatu.

W piątek do obiadu było słonecznie, wiatr 3- 4 B i przeprowadzono wszystkie zaplanowane zajęcia na różnorodnych jachtach (klasy Dezeta, Tango, Sasanka,Venus, Nash). Po przerwie obiadowej nastąpiła radykalna zmiana pogody. Przyszedł silny wiatr 6 w szkwałach do 7 B i jezioro Kisajno opustoszało.

Organizatorzy byli na zmianę pogody przygotowani i mimo ekstremalnych warunków zajęcia na wodzie się odbywały. Dezety bez grotów, z dwoma żaglami (fok i zarefowany bezan) żeglowały bijąc rekordy szybkości. Tanga i Sasanki zostały w porcie, ale balastowo-mieczowe jachty klasy Nash z zarefowanymi grotami również sprawiały się znakomicie. Uczestnicy pomimo początkowych obaw po powrocie do portu byli zachwyceni. Niektórzy opowiadali, że żeglowali w sztormie. Wieczorem była dyskoteka w klubokawiarni „Szklanka”.

W sobotę w dalszym ciągu był silny wiatr 5 momentami 6 B. Na jeziorze było bardzo mało jachtów. Uczestnicy festiwalu żeglowali z zarefowanymi żaglami. Jeden z instruktorów Waldemar Dużak pokazał jak wspaniałą zabawą jest  kitesurfing, czyli surfowanie przy pomocy latawca, do uprawiania którego potrzebny jest silny wiatr, najlepiej powyżej 6 B. Wieczorem w hangarze „Pod Rekinem” odbyła się zabawa z zespołem szantowym  „Żeglarze Portowi”.

W niedzielę od rana przez cały dzień był ciągle wiatr 5-6 B. W tej sytuacji organizatorzy zadecydowali, że w regatach – Memoriał Eugeniusza Wilczyńskiego wystartują tylko jachty klasy Dezeta i Nash z  zarefowanymi jak w poprzednich dniach żaglami.

Była to słuszna decyzja, gdyż w czasie trwania wyścigu przyszedł silny szkwał powyżej 7 B. Jachty przetrwały go bez szwanku. Nie było żadnej wywrotki.

Po regatach trochę kropiło i w tej sytuacji ceremonię zakończenia regat zorganizowano wieczorem w „Szklance” a nie - jak było wcześniej planowane - w porcie. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy oraz losowali nagrody książkowe. Komandor regat złożył podziękowania kadrze za sprawną organizację imprezy a szczególnie dziennikarzom Radia Gdańsk, pod dowództwem Arka Chomickiego.

Festiwal był dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wyniki regat:

Dezeta:

1.”Pierwsza Szklanka” – Olga Górnaś-Grudzień, Jadwiga Klepczarek, Anna Bąkowska, Cecylia Gałązka, Janina Teodorczyk, Stanisława Malinowska, Beata Mazur, Ewa Mazur-Kowańska, Marcin Szymajda, Danuta Szymajda, Marianna Rek

2 .”Hulaj Dusza”- Marian Zakowicz, Andrzej Oklej, Jolanta Kuźnicka, Marek Gałek, Igor Polowczyk, Martyna Papudzińska, Karol Kaczmarek, Katarzyna Różańska, Kamila Gawin, Beata Krasowiak, Krzysztof Grala, Bartłomiej Hanelt

3. „W Tango”- Bogdan Jałoszyński, Krystyna Śleboda, Leszek Król, Ewa Stec, Irena Szwedko, Wiesław Biryłło, Krystyna Brzuskiewicz, Krystyna Kutowska, Ida Chwiendacz, Leokadia Badzińska, Teresa Parfeniuk, Janina Skierkowska, Irena Olszewska, Sotera Knapik, Ludmiła Baczyńska

4.”Bar Młodzieży”- Feliks Basłyk, Paweł Górecki, Anita Kosakiewicz, Jadwiga Marzyńska, Sławomir Gała, Michał Stasiak, Agnieszka Nawrot, Andrzej Gajewski, Rafał Wolski, Jarosław Prażanowski, Roman Musiał

5. ,,Zero Łosia’’- Arkadiusz Chomicki, Jadwiga Czarnecka, Marek Tokarek, Elżbieta Markiewicz-Hennig, Henryka Wójcik, Marianna Gaweł, Janina Zwolińska-Jędrzejewska, Marian Iżycki, Jolanta Nowak, Marzena Mackiewicz, Krzysztof Hennig

6. „ W Rejs” – Leszek Król, Wiktoria Ejm, Sławomir Kaniecki, Paweł Matusiak, Natalia Glinkowska, Agata Szewczyk, Krzysztof Kikowski, Sandra Pająk, Elżbieta Kikowska, Ewelina Makówka, Kuba Różański

Nash

1.Wojciech Woś, Teresa Kupczak, Jacek Kupczak, Damian Chojecki, Piotr Fierosiewicz

2. Dariusz Kuśnierz, Katarzyna Gołąb, Piotr Filipiak, Anna Kwiecińska

3. Cezary Milecki, Halina Krzeszewska, Sylwia Solnicka

4. Jacek Sobstyl, Marcin Majerowski, Robert Piotrowski

5. Jaromir Szczepański, Karolina Brzozowska, Karol Iwańczuk, Marcin Sakowicz,

Jolanta Lorentowicz

6. Lilianna Prześlica, Andrzej Dylkowski, Mariusz Leśko

7.Roman Drobniak, Mariusz Pilch, Barbara Jastrzębska, Grażyna Kręgol

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Zobacz galerię...

Data publikacji: 03.07.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.