Data dodania: 28.06.2018

Dobra postawa polskich goalbalistów przed Mistrzostwami Europy

VII Turniej w Goalball Silesia Cup zakończony spektakularnym zwycięstwem kadry Polski już za nami! Zawody trwały od 21 czerwca do niedzieli 24 czerwca. Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych Start w Katowicach po raz pierwszy zorganizowało je jako turniej międzynarodowy pod oficjalną nazwą VII Tournament Goalball Silesia Cup.

Zawody odbyły się na hali sportowej Stadionu Śląskiego i były okazją do sprawdzenia się kadry Polski przed wrześniowymi Mistrzostwami Europy grupy B, które – co przypominamy- odbędą się w tym samym miejscu.

Udział w turnieju wzięły drużyny, z którymi polska reprezentacja będzie rywalizować również we wrześniu: Grecja, Hiszpania, Ukraina i Wielka Brytania. Rywalizację o Puchar Silesia podjęła również drużyna z Włoch. Oczywiście nie zabrakło też reprezentacji gospodarzy - drużyny Startu Katowice.

Reprezentacja Polski nie dała szans rywalom gromiąc wszystkich, nawet Ukraińców, których chyba najbardziej się obawiano. Marsz po zwycięstwo rozpoczął mecz z Hiszpanią wygrany 8:6 ,tego samego dnia odbyły się jeszcze dwa spotkania – z Włochami, zakończony wynikiem 15:6 i Grecją - wynikiem 12:10. Swoją przewagę zawodnicy z Polski potwierdzili następnego dnia zwyciężając z Ukrainą 9:7 i Wielką Brytanią 10:9. To bardzo dobry prognostyk przed Mistrzostwami Europy!

Natomiast chłopaki z Katowic zagrały w nieco osłabionym składzie, ponieważ jeden z najlepszych zawodników z tego zespołu - Marcin Lisowski wystąpił w kadrze Polski. Mimo to walczyli dzielnie z rywalami, nie odpuszczali łatwo. Niestety nie udało im się zdobyć żadnych punktów i ostatecznie uplasowali się na 7. miejscu.

Imprezę jak zwykle uświetnił występ Graffiti Cheerleaders Chorzów, owacyjnie odebrany przrz zawodników.

Organizatorzy turnieju stanęli na wysokości zadania, przetarli szlak i mogą być spokojni przed Mistrzostwami Europy. Zebrali cenne doświadczenie, które zpewnością zaowocuje jeszcze lepszą organizacją wydarzenia we wrześniu. D

Dziękują też wszystkim uczestnikom za naprawdę wspaniałą atmosferę!

Końcowe wyniki VII Tournament Goalball Silesia Cup:

1. Polska

2. Ukraina

3. Włochy

4. Grecja

5. Hiszpania

6. Wielka Brytania

7. Katowice

Królem strzelców został Daniel Roper (Wielka Brytania) zdobywając 32 bramki. Nie wiemy czy rzeczywiście miał urodziny, ale wszystkie zespołu odśpiewały mu gromko „Happy birthday”!

Najlepszym obrońcą został Oleksandr Toporkov (Ukraina).

Najwszechstronniejszym zawodnikiem został Marcin Lubczyk (Polska).

VII Tournament Goalball Silesia Cup został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Tekst i fot. Ryszard Rzebko

Robocza wizyta delegatów IBSA

Już w dzień po Turnieju Silesia Cup, bo25 czerwca przybyli do Chorzowa delegaci IBSA (International Blind Sport Federation – Międzynarodowa Federacja Sportu Niewidomych) - Kari Rasanen i Juha Halme, do spotkania z nimi doszło dzień później – 26 czerwca. Uczestniczyli w nim ponadto  prezes Stowarzyszenia Start w Katowicach Piotr Szymala, pracownik tej organizacji Magda Serwicka oraz delegat techniczny PZSN Start na Mistrzostwa Europy w Goalball gr. B - Jacek Szurgot.

Po raz kolejny dokonano lustracji obu hal sportowych - w MORiS Chorzów oraz na Stadionie Śląskim, na których odbędą się Mistrzostwa, oraz hotelu, w którym będą zakwaterowani ich uczestnicy. Złożono również wizytę w firmie Limatherm Components Sp. z o.o. w Chorzowie, w której pracują m.in. zawodnicy katowickiej sekcji goalballa.

Spotkanie zakończyło się w biurze WSSiRN Start w Katowicach, gdzie szczegółowo omawiano kwestie organizacyjne dotyczące wrześniowego wydarzenia. Dzięki niemu jego organizatorzy są bogatsi o nowe informacje i pomysły, są też dobrej myśli co do powodzenia organizacji Mistrzostw Europy.

pr, fot. Start Katowice

Zobacz galerię...

Data publikacji: 28.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.