Data dodania: 19.07.2018

Wycieczka na Kujawy

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Doruchowie, działającego przy Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych ,,Miłosierdzie'' w Kaliszu udali się w dniach 4-6 lipca na wycieczkę do Torunia.

Mimo trudności finansowych z jakimi boryka się ta placówka udało się zebrać potrzebną kwotę dla grupy 17 osobowej uczestników i ich opiekunów. Pochodziła ona ze sprzedaży prac, które sami uczestnicy wykonują pod okiem terapeutów. 

Pierwszego dnia zwiedzano Kruszwicę - pięknie położoną miejscowość w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego, w dolinie Noteci, nad legendarnym jeziorem Gopło. Pierwsze kroki skierowano w stronę Kolegiaty św. Piotra i Pawła zbudowanej  na początku XII wieku z granitu i piaskowca, o bardzo grubych murach. To trójnawowa, filarowa bazylika, powstała na planie krzyża łacińskiego - o czym opowiedział przewodnik, przypominając także legendę o Królu Popielu, którego myszy zjadły. Stąd też nazwa Mysia Wieża, na którą uczestnicy również weszli, by z jej szczytu móc podziwiać piękne widoki Kujaw.

Po zwiedzaniu była okazja na krótki rejs statkiem “Rusałka” po jeziorze Gopło.

Drugiego dnia wycieczki uczestnicy zwiedzili Toruń. Przewodnik pokazała piękne miejsca i obiekty takie jak: Bulwar Filadelfijski nad Wisłą, Krzywą Wieżę, pomnik Mikołaja Kopernika, ruiny zamku krzyżackiego, osła – pręgierz dla żołnierzy, Dwór Artusa, dom Mikołaja Kopernika, Planetarium, Muzeum Piernika, w którym samodzielnie wypiekali pierniki.

Ostatni dzień wycieczki to spacer wokół tężni w Ciechocinku . Uczestnicy odbyli długi spacer po miasteczku wdychając świeże, zdrojowe powietrze.

Toruń - został zdobyty mimo słabości, które tkwią każdym z nas…

Elżbieta Wojciechowska (Fundacja Miłosierdzie)

Zobacz galerię...

Data publikacji: 19.07.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.