Data dodania: 05.08.2018

Kielce widziane dotykiem

W ramach budżetu obywatelskiego z inicjatywy Fundacji „Szansa dla niewidomych" powstał w Kielcach projekt pt. „Zamknij oczy: zobacz Kielce". W kilku charakterystycznych miejscach: na Rynku, placu Artystów, ulicy Sienkiewicza przed dworcem PKP, obok stadionu miejskiego, na Kadzielni oraz przy Geoparku ustawiono mapy, mające ułatwić poruszanie się osobom z niepełnosprawnością po mieście.

Projekt jest skierowany głównie do osób niewidomych i niedowidzących, które wychodzą z danego budynku i nie wiedzą, jak trafić w konkretne miejsce miasta. W mapach wykorzystano opisy w alfabecie Braille'a, ale ponieważ plany miasta są uproszczone i zamocowane nisko, bez problemów mogą z nich korzystać także osoby z niepełnosprawnością intelektualną i poruszające się na wózkach.

Dzięki zastosowaniu fakturowej i kontrastowej grafiki z map mogą korzystać także osoby starsze, które mają problem z widzeniem.

W całej Polsce z niepełnosprawnością wzrokową żyje ponad 2 miliony osób, a w Kielcach około 2,5 tysiąca.

Członkowie fundacji cieszą się, że miasto otwiera się na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i mają plany i pomysły na kolejne realizacje w mieście.

kat, fot. freeimages.com

Data publikacji: 05.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.