Data dodania: 20.08.2018

13 medali Polaków i 9 miejsce w tabeli medalowej na ME w Dublinie

Sukces – tak można krótko podsumować występ naszych reprezentantów na Mistrzostwach Europy w pływaniu w irlandzkim Dublinie, zakończonych 19 sierpnia. 4 złote medale, 5 srebrnych i 4 brązowe to bilans, który może cieszyć. Trzynastka okazała się szczęśliwa – podczas poprzednich Mistrzostw Europy w Funchal w 2016 roku Polacy wywalczyli o dwa medale mniej. Jest zatem progres.

- Występ naszej reprezentacji na ME w Dublinie oceniam dobrze, a zważywszy, że podczas tegorocznych startów zabrakło z powodu kontuzji dwóch czołowych i utytułowanych zawodniczek: Joanny Mendak i Pauliny Woźniak to świetny wynik - podkreślił trener reprezentacji Wojciech Seidel. - W klasyfikacji medalowej zajęliśmy dobre – 9 miejsce, wyprzedzając między innymi silnych Francuzów, Szwajcarów czy Węgrów. Wygrała reprezentacja Ukrainy przed Włochami i Wielką Brytanią.

Oliwia Jabłońska wywalczyła dwa medale, a wyniki, jak komentuje Seidel, były najlepsze w tym sezonie. Poprawiła również dwa rekordy Polski (na 200 m stylem zmiennym i 100 m stylem motylkowym). Nie zawiódł także Wojciech Makowski, który trzykrotnie stanął na podium. Wywalczył dwa srebra i jeden brąz oraz poprawił rekord życiowy na 100 m stylem dowolnym. Na szczególną uwagę zasługuje występ najstarszego reprezentanta Jacka Czecha, który sięgnął po 3 krążki zdobywając komplet – złoto, srebro i brąz.

- Warte podkreślenia jest również to że po raz pierwszy na imprezie rangi mistrzowskiej zdobył najcenniejszy złoty medal – chwalił występ Czecha trener.

Bardzo dobrze zaprezentował się także Kamil Rzetelski zdobywając dwukrotnie brąz i w swoich koronnych konkurencjach 50 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym poprawiając rekordy Polski. Jednak najlepszym zawodnikiem reprezentacji był młodziutki Michał Golus, który zdobył 2 złote i 1 srebrny medal i stał się największą niespodzianką ekipy. Wśród 16-osobowej reprezentacji pięcioro stawało na podium, w tym niektórzy trzykrotnie!

Co cieszy i ostrzy apetyty na przyszłość, bardzo dobrze wypadli młodzi zawodnicy. Piętnastoletni Igor Hrehorowicz poprawił wszystkie swoje rekordy życiowe, a także jeden rekord Polski (100 m st. motylkowym). Podobnie Przemysław Drąg, który popłynął najlepiej w swoim życiu i postęp wynikowy jaki uzyskał był bardzo duży. Dobrze spisała się także na koniec mistrzostw męska sztafeta, 4x100 m stylem zmiennym w składzie Patryk Biskup, Patryk Kowalski, Michał Golus i Igor Hrehorowicz, która wywalczyła 4 miejsce.

Medaliści Mistrzostw Europy w pływaniu
Złote medale (4):
Jacek Czech – 100 m grzbietem (S2)
Michal Golus – 100 m i 50 m stylem dowolnym (S8)
Oliwia Jabłońska – 400 m stylem dowolnym (S8)
Srebrne medale (5):
Wojciech Makowski – 100 m grzbietem i 100m dowolnym (S11)
Michał Golus – 100 m motylkiem (S8)
Jacek Czech – 50 m grzbietowym (S2)
Oliwia Jabłońska – 100 m motylkiem (S10)
Brązowe medale (4):
Wojciech Makowski – 50 m dowolnym (S11)
Jacek Czech – 200 m dowolnym (S2)
Kamil Rzetelski – 100 m motylkiem i 50 m dowolnym (S13)

Zobacz galerię...

pr, fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

Data publikacji: 20.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.