Data dodania: 24.08.2018

Polscy zawodnicy idą w Berlinie jak burza!

Stolica Niemiec 23 sierpnia zalała się nie tylko deszczem, ale także polskimi medalami. Nasi paralekkoatleci zdobyli dziś ich w sumie 11, w tym 3 złote. Krążki najcenniejszego koloru zgarnęli Barbara Niewiedział, Maciej Lepiato i Michał Derus.

Medalowy worek rozwiązała startująca w grupie T20 Barbara Niewiedział (ZSS Sprawni Razem), złota medalistka paraolimpijska z Sydney, Londynu i Rio. Niewiedział nie tylko stanęła na najwyższym stopniu podium w biegu na 800 m, ale pobiła rekord świata.

– Rekord świata? Tego się nie spodziewałam. Traktowałam ten finał trochę jako przetarcie przed sobotnim startem na 1500 m. Chciałam się tylko pozytywnie rozkołysać. No to się rozkołysałam! Nie przygotowywałam się na ten bieg, bo od jakiego czasu leczę kontuzję mięśnia podkolanowego, który związany jest z wielkim bólem. Zaciskam zęby i biegnę, zwłaszcza jak chodzi o starty dla Polski, ale nie chciałam go przeciążać na treningach.

Dla Michała Derusa (Start Tarnów) złoto na 200 m zaskoczeniem nie było, choć zdecydowanie woli krótszy dystans. Ponadto po wczorajszym biegu na 100 m, w którym także stanął na najwyższym stopniu podium, kontuzja stawu skokowego, której nabawił się w tym sezonie o wiele bardziej doskwierała.

- Nie ukrywam, że biegłem dziś na środkach przeciwbólowych. Chyba tylko dzięki temu zdołałem to przebiec. Poza tym 200 m trenuję z doskoku, tym bardziej cieszę się z medalu. Nie spodziewałem się, że aż tak dobrze mi pójdzie, chociaż ostatnie zgrupowanie pokazało, że jestem w stanie szybko biegać. W przyszłym roku nie będzie tak łatwo, ale mam nadzieję, że zdrowie pozwoli jak najlepiej przygotować się do Mistrzostw Świata i rywalizować ze światową czołówką.

Maciej Lepiato (Start Gorzów Wlk.) był faworytem skoku wzwyż i nas nie zawiódł. Lepiato pewnie wygrał, ale przede wszystkim próbował podczas mistrzostw e Berlinie pobić rekord świata, zresztą ustanowiony przez siebie w Rio de Janeiro (2,19). Nie udało się.

- Było czysto aż do prób na rekord świata, choć najbliżej od wielu lat. Aż troszkę zły jestem. Chyba zabrakło mi dzisiaj szczęścia. W każdym skoku ta poprzeczka mogła zostać. Ale mimo 30 lat jestem jak wino. Co się odwlecze, to nie uciecze.

Ponadto polscy paralekkoatleci zdobyli jeszcze 4 srebrne i 4 brązowe medale. W sumie Polacy mają 29 medali i znajdują się na trzecim miejscu tabeli medalowej.

Medale zdobyte 23.08. przez reprezentantów Polski:

Złote medale
Barbara Niewiedział bieg na 800 m T20
Michał Derus bieg na 200 m T47
Maciej Lepiato złoto skok wzwyż T44

Srebrne medale
Mateusz Michalski 100 m srebro T13
Mateusz Owczarek srebro skok w dal T37
Łukasz Mamczarz srebro skok wzwyż T63
Marek Wietecki srebro rzut oszczepem F13

Brązowe medale
Paweł Piotrowski pchnięcie kulą F36
Krzysztof Ciuksza 100 m T36
Jakub Nicpoń 100 m T13
Joanna Mazur / Michał Stawicki 100 m T11

Zobacz galerię...

pr, fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

Data publikacji: 24.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.