Data dodania: 29.08.2018

Nagroda UEFA Foundation dla Stowarzyszenia Amp Futbol Polska!

Stowarzyszenie Amp Futbol Polska otrzymało prestiżową nagrodę UEFA Foundation for Children Award 2018. Europejska federacja piłkarska doceniła zasługi stowarzyszenia dla rozwoju piłki nożnej osób niepełnosprawnych. – To dla nas wielka radość. Nagroda da nam możliwość rozwoju naszych kolejnych projektów – mówi prezes stowarzyszenia Mateusz Widłak.

UEFA Foundation for Children Award to nagroda przyznawana corocznie 20 organizacjom pozarządowym z terenu Europy, które działają w futbolu głównie na rzecz dzieci. W tym roku Polski Związek Piłki Nożnej zgłosił do tego wyróżnienia właśnie Stowarzyszenie Amp Futbol Polska, a UEFA postanowiła nagrodzić właśnie tę organizację.

– To dla nas bardzo duże, pozytywne zaskoczenie. Cieszymy się niezmiernie, że to, co od kilku lat robimy dla rozwoju piłki nożnej niepełnosprawnych jest zauważane nie tylko w Polsce, ale i Europie – mówi Mateusz Widłak.

– Ze Stowarzyszeniem Amp Futbol Polska współpracujemy od pewnego czasu. Z chęcią wspieramy inicjatywy, które mogą pomóc rozwijać ten sport – przyznał Sekretarz Generalny PZPN Maciej Sawicki.

Stowarzyszenie Amp Futbol Polska od ośmiu lat rozwija futbol właśnie w tym sektorze. W jego ramach działa reprezentacja Polski, która sięgnęła po medal mistrzostw Europy, a w październiku wyruszy do Meksyku na mundial, a także Amp Futbol Ekstraklasa – polska liga piłkarzy po amputacjach (występował w niej między innymi niemiecki zespół Anpfiff Hoffenheim). Od pewnego czasu stowarzyszenie kładzie duży nacisk na rozwój tego sportu także wśród dzieci.

– Prowadzimy zgrupowania Junior Amp Futbol, czyli ogólnopolskie obozy dla dzieci i młodzieży po amputacjach i z wadami kończyn. To nowy program, który dzięki nagrodzie UEFA Foundation będzie mógł być realizowany w jeszcze szerszym zakresie i na wyższym poziomie. Junior Amp Futbol to odbywające się co dwa miesiące i całkowicie darmowe dla uczestników zgrupowania. Kolejne już w połowie września, na które zapraszamy chętnych z całej Polski. – informuje prezes stowarzyszenia.

Oprócz tego projektu, od ponad dwóch lat w Warszawie działa Akademia Amp Futbol Varsovia – pierwsza w Polsce szkółka piłkarska dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi, która prowadzi regularne i darmowe treningi oraz obozy. Warszawska Akademia to pierwszy krok do tego, by w kolejnych miastach powstały podobne ośrodki.

– Cały czas chcemy się rozwijać. Wciąż szukamy środków, dlatego wyróżnienie z UEFA jest dla nas tak ważne. Na razie działamy siłą pasjonatów, trenerów, a także zawodników reprezentacji, którzy rozpowszechniają wiedzę o ampfutbolu w swoich regionach. Mamy sporo zgłoszeń z różnych miast i liczymy, że wkrótce powstanie większa struktura takich akademii – dodaje Mateusz Widłak. – Chciałbym przy tym podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju naszych działań. Otrzymujemy wiele wsparcia i to, że nasze starania docenił Polski Związek Piłki Nożnej oraz UEFA, jest zasługą właśnie tych ludzi – zakończył prezes Stowarzyszenia Amp Futbol Polska.

Materiał video o Akademii: www.facebook.com/AmpFutbolPolska/videos/1828887867153021/

Lista nagrodzonych organizacji: https://uefafoundation.org/news/winners-of-2018-uefa-foundation-for-children-awards-announced/

Więcej informacji:
http://www.ampfutbol.pl/
https://www.facebook.com/AmpFutbolPolska/
https://www.facebook.com/AkademiaAmpFutbolVarsovia/
https://twitter.com/AmpFutbolPolska

pr, fot. Bartłomiej Budny, Maciej Gillert

Data publikacji: 29.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.