Data dodania: 06.09.2018

Para Prezydencka i minister Witold Bańka pogratulowali paralekkoatletom

Prezydent RP Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkali się w Pałacu Prezydenckim z paralekkoatletami, którzy podczas Mistrzostw Europy w Berlinie zdobyli 61 medali, w tym 26 w kolorze złota.

Polska znalazła się na pierwszym miejscu w tabeli medalowej, a wynik tegorocznych Paralekkoatletycznych ME to jeden z najlepszych w historii. Nasza reprezentacja, najliczniejsza ze wszystkich 40 krajów startujących w Berlinie, zdeklasowała Wielką Brytanię (50 medali) i Ukrainę (49 medali). Fakt ten został dostrzeżony przez Głowę Państwa, co jest wyrazem szacunku dla sportu paraolimpijskiego i wartości z nim związanych.

– Dziękuję za wasz wysiłek, za wasze sukcesy, za wszystko co robicie. Bo robicie to nie tylko dla siebie, dla Polski w roku stulecia odzyskania niepodległości, który jest szczególnie uroczysty. Pokazujecie innym, że można osiągać sukcesy, nawet gdy jest się dotkniętym jakąś niepełnosprawnością. Jesteście sprawniejsi niż ci, którzy tej niepełnosprawności nie mają. To jest wielki obraz ducha. Chylę czoła przed waszymi wynikami – powiedział prezydent Andrzej Duda do zgromadzonych w Sali Kolumnowej zawodników i trenerów.

Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga podkreślił, że uznanie ze strony Głowy Państwa to zaszczyt i honor dla całego środowiska parasportowców, który przekłada się na pozytywne postrzeganie paraolimpijczyków przez społeczeństwo i media. Jak także podkreślił Szeliga, tegoroczny sukces polskich paralekkoatletów nie byłby możliwy, gdyby nie odpowiednie finansowanie i możliwości, które zostały stworzone dla rozwoju sportu paraolimpijskiego w naszym kraju.

– Pałac Prezydencki jest przyjazny paraolimpijczykom, a od dziś szczególnie paralekkoatletom – powiedział Szeliga. Stajemy się coraz częstszymi gośćmi w Pałacu i to nie tylko z okazji igrzysk paraolimpijskich, ale z powodu spektakularnego sukcesu na skalę europejską. Przychylność Głowy Państwa, Ministerstwa Sportu
i Turystyki, PFRON jak i stale powiększającego się grona partnerów i sponsorów, oraz rosnące zainteresowanie mediów wokół sportu paraolimpijskiego sprawia, że z sezonu na sezon jesteśmy coraz lepiej pozycjonowani i postrzegani.

Tego samego dnia uczestników Paralekkoatletycznych ME przyjął minister sportu i turystyki Witold Bańka.

– 61 medali to dowód na to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Dziękuję, że tak pięknie reprezentowaliście Biało-Czerwone barwy. W związku z historycznym wynikiem podczas ME, decyzją prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego medaliści otrzymają specjalne nagrody o łącznej wartości blisko pół miniona złotych – zapowiedział minister Bańka. -

Wśród Was są także beneficjenci Programu team100. Ten sukces jest potwierdzeniem, że indywidualne wsparcie perspektywicznych zawodników ma sens. Jesteście doskonałymi ambasadorami Polski w świecie, a pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej to najlepsza promocja na arenie międzynarodowej.

W Berlinie Polacy ustanowili sześć rekordów świata:
• Karolina Kucharczyk w skoku w dal,
• Barbara Niewiedział w biegu na 800 m,
• Renata Śliwińska w pchnięciu kulą,
• Bartosz Tyszkowski w pchnięciu kulą,
• Lucyna Kornobys w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem.

Zobacz galerię...

pr, fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP, MSiT

Data publikacji: 06.09.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.