Data dodania: 04.09.2018

Niezwykły „Projekt 100"

27 sierpnia niebo należało do spadochroniarza Tomasza Kozłowskiego, który podjął drugą już w tym roku, tym razem udaną, próbę pobicia własnych rekordów i rekordu Europy w spadochroniarstwie.

„Projekt 100" to 100 skoków ze spadochronu w ciągu jednej doby, by zebrać środki na zakup wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych dzieciaków, specjalnie dostosowanych do rodzaju dysfunkcji i ich indywidualnych ograniczeń.

Takiego wyczynu mógł się podjąć tylko wielki śmiałek. Jest nim Tomasz Kozłowski, na co dzień psycholog, mówca motywacyjny, coach i konsultant. Poza tym wybitny skoczek i pasjonat spadochroniarstwa, historyczny już wykonawca najwyższego w Europie skoku ze spadochronu – ze stratosfery, z wysokości 10 735 m, w grudniu 2014 r.

W czerwcu 2017 r. dwukrotnie pobił rekord Polski, oddając 50 skoków spadochronowych w ciągu jednego dnia. 27 sierpnia w Kazimierzu Biskupim pod Koninem pobił poprzednie swoje wyniki. Ostatni skok oddali wspólnie wszyscy spadochroniarze, którzy pomagali w organizacji tego przedsięwzięcia.

- Zrobiliśmy sobie taki bonus na koniec, że skoczyliśmy 101. raz. Dzięki temu pobiliśmy rekord Europy! – podsumował bohaterski skoczek, dodatkowo wyjaśniając: - Zrobiliśmy to dla pieniędzy. Po to, by kupić 100 wózków dla niepełnosprawnych.

Dzięki zbiórce, która trwała już od kilku miesięcy na siepomaga.pl – przeróżnym licytacjom m.in. na vouchery na skoki spadochronowe oraz loty w tunelu aerodynamicznym Speedfly - zamówiono już 80 specjalistycznych wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych maluchów. 26 sztuk już trafiło do najbardziej potrzebujących.

- Te 100 skoków to nie jest projekt sportowy, ale walka o równe szanse dla tych którzy już na starcie tych szans nie mają – tłumaczył i zachęcał do pomagania w zbieraniu środków na sfinansowanie wózków T. Kozłowski.

Akcja miała finał 27 sierpnia, ale projekt zakończył się 3 września. Do tego dnia trwała kwesta na zakup wózków. Jej finałowi patronował astronauta generał Mirosław Hermaszewski.

Oprac. IKa
Data publikacji: 04.09.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.