Data dodania: 30.08.2018

Blind Race – sport bez granic

Niebywały, liczący 5000 km traskontynentalny rajd Astana-Paryż organizowany przez „Sport Without Limits"dotarł do Warszawy. Wśród kolarzy są niewidomi i słabowidzący. Dlatego wielu z nich pokonywali trasę na tandemach ze swoimi przewodnikami trasę z Kazachstanu przez Rosję, Białoruś, Polskę, Niemcy aż do Francji!

Widok rowerzystów w biało-niebieskich strojach na warszawskiej Starówce wzbudził ogromne zainteresowanie. Towarzyszyły im biało-czerwone tandemy: polscy medaliści igrzy sk paraolimpijskich, mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy - Iwona Podkościelna /Aleksandra Tecław oraz Marcin Polak / Michał Ładosz.

W Muzeum Sportu i Turystyki 29 sierpnia odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Polski Komitet Olimpijski, Polski Komitet Paraolimpijski wspólnie z Ambasadą Kazachstaniu w Polsce.
Rajd promuje paraolimpijskie kolarstwo szosowe, pokazuje też, że każdy człowiek, także niewidomy, może żyć aktywnie i podejmować śmiałe wyzwania, czasem trudne do wyobrażenia.Wskazuje również na bariery, które utrudniają osobom niewidomym funkcjonowanie w przestrzeni publicznej poprzez wspieranie projejektów organizacji sportowych.

Na konferencji prasowej organizatorzy rajdu z Kazachstanu podkreślili ogromną pomoc organizacyjną i serdeczność, z jaką spotkali się ze strony Polaków i na fachowość eskort policji. Ambasador Margulan Baimukhan pogratulował 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, a maraton określił jako „sportowy wkład Kazachstanu w ogólnokrajowe obchody ważnej dla każdego Polaka rocznicy, a także wkład w rozwój partnerstwa między Kazachstanem a Polską." Wspomniał też, że funkcjonuje już bezwizowy ruch turystyczny i bezpośrednie loty do ich stolicy. Podkreślił,że ich kraj przykłada ogromną wagę do rozwoju sportu i wspieranie osób z niepełnosprawnością.

Na konferencji wiceprezes PFRON Tomasz Maruszewski podkreślił wkład Funduszu we wspieranie projektów organizacji sportowych osób niepełnosprawnych.

– Oprócz sportu, który nas jednoczy, wszyscy uczestnicy maratonu posiadają ulubioną pracę, wszechstronne zainteresowania. Mam nadzieję, że ten projekt zjednoczy wielu ludzi z różnych krajów. Chcemy pokazać, że mimo różnic związanych ze stanem zdrowia, przynależnością etniczną i religijną, wszyscy możemy komunikować się w przyjazny sposób, dzielić się doświadczeniem, uczyć się czegoś nowego – powiedział kierownik projektu Blind Race, Bakhtiyar Bazarbekov.

Zobacz galerię...

us, fot. autorka, PKPar

Data publikacji: 30.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.