Data dodania: 17.09.2018

V Żeglarskie Mistrzostwa Polski seniorów 60+

W dniach 14-16 września w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano kolejne regaty o randze mistrzostw krajowych. Średni wiek startujących zawodników wyniósł około 70 lat, a łączny wiek najstarszej trzyosobowej załogi wyniósł 254 lata (sternik 86 lat i dwaj załoganci po 84 lata). Wśród zawodników była spora grupa osób z niepełnosprawnością.

Wystartowały 23 załogi z różnych rejonów Polski (m.in. ze Śląska, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Warszawy, Gdańska, Słupska, Białegostoku, Olsztyna). Organizatorem regat była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Patronat nad regatami objął Gustaw Marek Brzezin marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, a mistrzostwa były współfinansowane przez ten Urząd. Tradycyjnie jachtów udzieliło bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej.

Pogoda była zmienna. W piątek, który był dniem treningowym pogoda była dobra i wiele załóg trenowało do wieczora. W sobotę od rana był słaby wiatr i do obiadu rozegrano 2 wyścigi eliminacyjne. Po obiedzie zaczął padać deszcz i był słaby wiatr 1 -2 B, ale mimo to do wieczora rozegrano 3 wyścigi. Wszystkie wygrał z dużą przewagą Jerzy Filipowicz. Miał trochę ułatwione zadanie, ponieważ w tym roku nie wystartował Czesław Perlicki kilkukrotny zwycięzca poprzednich edycji Mistrzostw, z którym Filipowicz rywalizuje od lat w różnych regatach.

Po zakończeniu tego dnia regat drugie miejsce zajmował Mieczysław Korzeniowski z dorobkiem 14 punktów. Na trzecim miejscu byli Waldemar Dużak i Andrzej Orłow (po 18 punktów). Tuż za nimi był Jerzy Uzarowicz z dorobkiem 19 punktów. Zapowiadała się zacięta walka o podium w ostatnim dniu regat.

W niedzielę nastąpiła radykalna zmiana pogody i były znakomite warunki do żeglowania. Było słonecznie, wiatr 2 – 3 B. Aby je maksymalnie wykorzystać regaty rozpoczęto o godzinie 9.00 i do godziny 12 rozegrano 3 wyścigi. Następnie jachty spłynęły do portu nastąpiła szybka zamiana załóg i do godziny 15-tej rozegrano ostatnie 3 wyścigi. Tym razem po pierwszym słabszym dniu regat znakomicie finiszował Sylwester Pietrucha i dzięki temu podobnie jak w roku ubiegłym został zwycięzcą. Faworyt Jerzy Filipowicz miał dwie wpadki i musiał zadowolić się drugim miejscem. Różnice między kolejnymi załogami były minimalne co pokazują końcowe wyniki punktowe.

Należy podkreślić fakt , że w tym roku w regatach wzięło udział wielu żeglarzy powyżej 80. roku życia, którzy ścigają się od 40-60 lat. Największe brawa otrzymała najstarsza załoga Jana Malickiego, która w tak doborowej stawce zajęła 6 miejsce. Jej członkowie nie widzieli się od ponad 50. lat, gdyż mieszkają w różnych miejscach Polski. Sternik mieszka w Charzykowych, jeden załogant w Białymstoku, a drugi w Gdyni. Gdy dowiedzieli się o regatach dla seniorów odszukali się i postanowili razem wystartować.

Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Każdy z zawodników otrzymał w drodze losowania nagrodę rzeczową. Wszyscy otrzymali kalendarze o tych regatach na 2019 rok, które tradycyjnie ufundował Andrzej Stegman. Zwycięzców dekorowali Waldemar Buszan - dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, oraz Wojciech Karol Iwaszkiewicz - burmistrz Giżycka i Cezary Piórkowski - przewodniczący Rady Miasta. Regaty filmowała ekipa TVN 24 Polska i Świat.

Organizatorzy zaprosili zawodników na VI Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+, które zostaną rozegrane we wrześniu za rok.

Wyniki V Żeglarskich Mistrzostw Polski seniorów 60+
1. Sylwester Pietrucha, Adam Kochanowski, Tomasz Galarda (20 pkt.)
2. Jerzy Filipowicz, Henryk Gołąbiewski, Bohdan Filipowicz (25 pkt.)
3. Ryszard Kwiatkowski, Barbara Podruczna, Andrzej Cyranowicz (35 pkt.)
4. Waldemar Dużak, Kazimierz Kulik, Czesław Mastalerz (36 pkt.)
5. Jerzy Uzarowicz, Andrzej Oklej, Krzysztof Pawlik (37 pkt. )
6. Jan Malicki, Henryk Przybyła, Ryszard Gołubowski (40 pkt.)
7. Mieczysław Korzeniowski, Jerzy Charzewski, Jerzy Waliszewski (41 pkt.)
8. Andrzej Orłow, Elżbieta Orłow, Marek Gajda (42 pkt.)
9. Leszek Szeląg, Mirosław Piotrowski, Danuta Piotrowska (48 pkt.)
10. Marek Agaciak, Jerzy Banaszkiewicz, Zdzisław Maciejewski (58 pkt.)

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Relacja filmowa z regat w TVN 24:

https://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/polska-i-swiat-zeglarze-seniorzy-w-regatach-od-lat-na-wodzie,869172.html


Data publikacji: 17.09.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.